11:41:0329 Eylül, 2022
İstanbul 24 Açık
21 Eylül 2022 03:16

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın BM kürsüsünde yaptığı konuşma Yunanistan'ı panikletti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler 77'inci Genel Kurulu'nda yaptığı açıklamalarda ABD'ye "Bir an önce teröristleri desteklemekten vazgeçin." çağrısında bulunan Erdoğan,'ın Yunanistan ile ilgili sözleri ise ülkede paniğe neden oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın BM kürsüsünde yaptığı konuşma Yunanistan'ı panikletti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün BM kürsüsünden dünya liderlerine seslendi. Başkan Erdoğan'ın sözleri Yunanistan'da paniğe neden oldu.

YPG/PKK terör örgütüne isim kurnazlığı yaparak destek veren ABD'ye çağrı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Suriye'nin toprak bütünlüğünü tehdit eden PKK'ya karşı Türkiye'nin kayıtsız kalması beklenemez. Bir an önce teröristleri desteklemekten vazgeçin." dedi.

Kıbrıs Türklerine yönelik zulme son verilmesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan, "Uluslararası toplumu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni resmen tanımaya davet ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, mülteci krizi ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. "Mülteci krizi, kendilerine daha iyi bir gelecek aramak için yola çıkan masumların botlarını batırıp onları ölüme terk etmekle, sınırlara duvarlar örmekle, insanları toplama kamplarına doldurmakla çözülemez." diyen Erdoğan, bu krizin çözümünün, insanı ve insan hayatını merkeze alan gayretlerden geçtiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hal böyleyken Yunanistan'ın Ege Denizi ve Doğu Akdeniz'de göçmenlere yönelik zulümlerinin giderek arttığına dikkati çekti. Ege'de botları batırılan ve boğularak hayatını kaybeden çocukların fotoğrafını göstererek konuşmasını sürdüren Erdoğan şunları kaydetti:

"Türkiye olarak biz, yeni Aylan bebeklerin cesetleri kıyılara vurmasın diye çırpınırken, Yunanistan, hukuksuz, pervasız geri itmeleriyle Ege'yi bir mülteci mezarlığına çevirmektedir. Geçen hafta 9 aylık Asım bebek ve 4 yaşında Abdülvahap, aileleriyle birlikte Yunan sahil güvenlik güçlerinin botlarını batırması sonucu vefat etmiştir. Avrupa'nın ve Birleşmiş Milletler kurumlarının insanlığa karşı suç teşkil eden bu acımasızlıklara artık bir 'Dur' demesinin vakti çoktan gelmiştir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bü sözleri Yunan basınında yankılandı.

To Vima "Erdoğan BM'de: Yunanistan'ı "katil bir devlet" olarak sunuyor." başlığı ile okurlarına sunduğu haberini, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın " Yunanistan Ege'yi mülteci mezarlığına dönüştürüyor " sözlerine yer verdi.

CNN Greece'te ise Erdoğan'ın 'Yunanistan'ı insanlık suçlarıyla itham edilen konuma getirmeye çalıştığını' ifade edildi.

Ta Nea'da yer alan haberde; Başkan Erdoğan'ın Ege ve Doğu Akdeniz'deki gerilimi tırmandıran tek tarafın Yunanistan olduğunu belirttiği ifade edildi. Başkan Erdoğan'ın "haklarımızı her zaman sonuna kadar savunacağını ve diğer ülkelerden gelen tırmanma stratejilerine boyun eğmeyeceğini" açıkladığı belirtildi.

Kathimerini'de ise skandal sözler kullanıldı. 'Erdoğan Yunanistan'a saldırmak için BM'yi kullandı' Başlığı ile okurlarının karşısına çıkan Kathimerini gazetesi daha sonra, Ankara'nın tüm platformlarda Yunanistan'ı karalamaya çalıştığını ifade etti.

Alman Tagesschau gazetesi 'Erdoğan'dan Yunanistan'a ağır eleştiri' başlıklı haberinde şu ifadelere yer verdi;

'Türkiye, Yunanistan'ı bir kez daha mültecileri yasadışı olarak geri itmekle suçladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Atina'nın Ege'yi mülteci mezarlığına çevirdiğini söyledi.'