22:23:3224 Eylül, 2021
İstanbul 17 Az bulutlu
09 Eylül 2021 09:25

ABD'de 'Taliban Beşlisi' şaşkınlığı!

Obama'nın takasla serbest bıraktığı ABD'de 'Taliban Beşlisi' olarak adlandırılan grubun Afganistan'daki yeni hükümette üst düzey görevlere gelmesi Obama'ya yönelik eleştirileri alevlendirdi.

ABD'de 'Taliban Beşlisi' şaşkınlığı!

Taliban'ın Afganistan'da yeni hükümeti açıklaması sonrası ortaya çıkan isimler ABD'yi karıştırdı.

Obama yönetiminin, Afganistan'da birliğini terk ettikten sonra Taliban'a esir düşen Çavuş Bowe Bergdahl'ın serbest bırakılması için 2014'te Taliban ile takas ettiği Hayrullah Hayırhah Enformasyon ve Kültür Bakanı, Nurullah Nuri Hudut ve Kabile İşleri Bakanı, Abdul Hak Vasik İstihbarat Müdürü ve Muhammed Fazıl Savunma Bakan Yardımcısı olarak atandı.

ABD'de Taliban Beşlisi olarak adlandırılan gruptaki beşinci Taliban üyesi Muhammed Nabi Omari ise geçtiğimiz ay Doğu Host vilayetine vali olarak atanmıştı.

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından aranan Hakkani grubunun lideri Siracüddin Hakani'nin İçişleri Bakanı olarak atanması Amerikan kamuoyunda Başkan Joe Biden yönetimine yönelik eleştirilere neden olurken, söz konusu beş ismin de üst düzey görevlere gelmesi eski Başkan Barack Obama'ya yönelik eleştirileri alevlendirdi.

Obama, Bergdahl için yapılan takas sonrasında Guantanamo'daki Amerikan hapishanesinden serbest bırakılan beş kişinin ABD menfaatlerini tehdit edecek isimler olmadığını iddia etmişti.