12:51:3609 Şubat, 2023
İstanbul 3 Hafif kar yağışlı
05 Aralık 2022 06:55

43 yıllık faili meçhul hemşire cinayeti çözüldü!

ABD'de Polis, 40 yılı aşkın bir süre sonra bugüne dek kapanamamış bir dosyadaki acımasız cinayeti, gelişmiş DNA teknolojisinin yardımıyla çözmeyi başardıklarını duyurdu.

43 yıllık faili meçhul hemşire cinayeti çözüldü!

40 yılı aşkın bir süre sonra polis, bugüne dek kapanamamış bir dosyadaki acımasız cinayeti, gelişmiş DNA teknolojisinin yardımıyla çözmeyi başardıklarını duyurdu.

KOCASI EVE GELDİĞİNDE BULDU

Takvim yaprakları 22 Ocak 1980'i gösteriyordu. 32 yaşındaki hemşire Evelyn Marie Fisher-Bamforth, Florida'nın Miramar kentindeki evinde cinsel saldırıya uğramış ve öldürülmüş halde bulundu. Miami'den haberler veren yerel televizyon kanalı WSVN'ye göre Evelyn'in kocası John Bamforth, o gün işten eve geldiğinde sokak kapısının sarı polis bandıyla kapatıldığını gördü. Eve girdiğinde ise mobilyaların yerlerinin olması gerektiği şekilde olmadığını, yastıkların ve minderlerin yerlere saçıldığını gördü. Bamforth, o gün eve geldiğinde karşılaştığı manzarayı şöyle anlattı:

Hemşire Evelyn Marie, 23 Mart 1947'de Mississippi'nin Sardis kentinde dünyaya gelmiş ve son altı yıl dışında hayatının büyük bölümünü doğup büyüdüğü bölgede geçirmişti. 32 yaşında hayata gözlerini yuman Evelyn, psikiyatri hemşireliği yapıyordu. Korkunç cinayetin sorumlusu ise hiçbir zaman yakalanamadı. Ancak polis geçen yıl bir atılım yapmak üzere olduklarının sinyalini verdi. Miramar polis sözcüsü Tania Rues o dönemde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Teknoloji, küçük miktarlarda DNA'yı bulup izleyebileceğiniz şekilde gelişti" ifadelerini kullandı.

"EN ESKİ FAİLİ MEÇHUL CİNAYET"

Miramar polisi, Fisher-Bamforth'un ölümünü, departman tarihindeki "en eski faili meçhul cinayet" olarak nitelendiriyordu. Ancak sonunda cinayetin sorumlusu belli oldu. Yetkililerin bildirdiğine göre, 75 yaşındaki Ronald E. Richards, cinayet sırasında Evelyn Fisher-Bamforth ve kocasından 12 ev uzakta yaşıyordu. Richards, benzer bir suçla itham edildiğinden, şüpheli olarak polis radarına girmişti ancak onu tutuklamak için hiçbir zaman yeterli kanıt yoktu. Polise göre bu, teknolojik gelişmeler sayesinde değişti.

BU CİNAYETTEN SONRA DURMAMIŞ

Florida Islah Dairesi kayıtlarına göre, Richards Mart 1980'de Volusia İlçesinde meydana gelen ayrı bir cinayet ve cinsel saldırıdan 1982'de hüküm giydi ve 50 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 75 yaşındaki zanlı Ohio'daki bir hapishanede tutuklu bulunuyor.

John Bamforth, karısını "hala yanında olması gereken harika bir insan olarak" tanımlamıştı ve onu görür görmez aşık olduğunu ifade etmişti.