23:57:3012 Mayıs, 2021
İstanbul 18 Az bulutlu
03 Mayıs 2021 12:44

Yerli aşı yıl sonunda geliyor

TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, "2021 yılı sonunda inşallah yenilikçi bir aşıyı VLP aşısını kitlesel kullanıma sunmuş olacağız" dedi.

Yerli aşı yıl sonunda geliyor

TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, yerli aşı çalışmalarına ilişkin son durumu TRT Haber'de anlattı.

Covid-19 Türkiye Platformu ile TÜBİTAK koordinasyonunda yürütülen 7 aşı çalışması bulunduğunu söyleyen Mandal, açıklamalarında şunları kaydetti;

Bu çalışmaları sadece TÜBİTAK araştırmacıları değil Türkiye'deki araştırmacılarımız TÜBİTAK koordinesinde bir araya geldi. 49 kuruluştan 436 tane araştırmacı. Araştırmacılarımızın büyük çoğunluğu da buradalar gece gündüz çalışıyorlar.

Bu aşılarımızdan 3 tanesi görece daha erken ilerledi. Bunlardan bir tanesi olan VLP aşımız yani virüs benzeri parçacık aşımızda faz çalışmalarına 27 Mart ayında başlamıştık. Sayın Bakanımız ve ben ilk gönüllüler olduk. Bu hafta sonu da inşallah ikinci dozumuzu da olacağız ve faz 1 çalışmaları tamamlanmış olacak. Faz 1 güvenlik demek herhangi bir yan etki görülmedi. Mayıs sonu haziran başı gibi ikinci faza başlanacak. Ağustos'ta faz 3 ve 2021 yılı sonunda inşallah yenilikçi bir aşıyı VLP aşısını geliştirmiş ve kitlesel kullanıma sunmuş olacağız.