20:29:5016 Ocak, 2021
İstanbul 4 Orta şiddetli yağmur
12 Ocak 2021 03:40

Whatsapp ile Fransa arasında skandal anlaşma!

WhatsApp'ın kişisel verileri paylaşma kararı almasıyla pek çok kullanıcı uygulamayı kullanmayı bırakacağını açıkladı. Bu gelişmenin ardından Twitter, WhatsApp gibi şirketlerin alınan kararı Fransız yasalarına uygun hale getireceği iddia edildi.

Whatsapp ile Fransa arasında skandal anlaşma!

WhatsApp geçtiğimiz hafta kişisel verileri Facebook şirketleriyle paylaşmak için kullanıcılarını yeni gizlilik kurallarını kabul etmeye zorladı. Fransa'dan ise sosyal medya devlerine karşı yeni ve tartışmalı bir hamle geldi. İddialara göre Twitter, WhatsApp gibi şirketler, kullanıcı sözleşmelerini Fransız yasalarına uygun hale getirecek ve kullanıcı bilgilerini istenildiği zaman devlete verecek.

Geçen hafta, mesajlaşma hizmeti WhatsApp, birçok kullanıcıyı kişisel verileri Facebook şirketleriyle paylaşmak için yeni gizlilik kurallarını kabul etmeye zorladı. Kullanıcılar, şartları kabul etmedikçe uygulama hizmetini kullanamayacak.

Veriler devlete gidecek

Fransa'dan sosyal medya devlerinin yeni uygulamalarına karşı yeni bir hamle geldi. İddialara göre Twitter, WhatsApp gibi şirketler, kullanıcı sözleşmelerini Fransız yasalarına uygun hale getirecek ve kullanıcı bilgilerini istenildiği zaman devlete verecek. Aksi durumda ise bu şirketlere yıllık cirosunun yüzde 6'sı kadar para cezası verilecek.