22:29:5224 Haziran, 2021
İstanbul 26 Açık
14 Mayıs 2021 12:00

Çin, yarın Mars'a uzay aracı indirecek

Çin, Tianwen-1 misyonunun bir parçası olarak Zhurong adını verdiği Mars gezginini 15 Mayıs 2021 Cuma TSİ 02:11'de Kızıl Gezegene indirmeye çalışacak.

Çin, yarın Mars'a uzay aracı indirecek

Tianwen-1 görevi, beraberindeki bir yörünge aracı, iniş aracı ve gezici ile Temmuz 2020'de başlatıldı.

Yörünge aracı, 7 aylık bir yolculuğun ardından geçtiğimiz Şubat ayında Kızıl Gezegenin yörüngesine girdi ve o zamandan beri gezegenin etrafında dönerek, Mars'ın yüzeyini haritaladı ve ülkenin ilk Mars uzay aracıyla gezginini inişe hazırladı.

Gezici ve iniş aracı, bir ısı kalkanının arkasına saklanmış şekilde ince Mars atmosferine girecek. İkili daha sonra kalkanı fırlatacak ve inişini yavaşlatmak için bir paraşüt açacak.

NASA'nın en son Mars gezgini yumuşak bir şekilde düşürmek için birçok kez başarıyla kullandığı bir “gök vinci” kullanmak yerine, Çin'in iniş modülü, roketlere konmadan önce inişini yavaşlatmak için iticilere güç verecek.

Çin'in gezegenler arası ilk rover görevi olan Mars gezgini Zhurong, NASA'nın Viking 2 iniş aracının 1976'da Utopia Planitia'ya indiği bölgeye inmesi planlanıyor.

Bölge, yaklaşık 3.300 kilometre genişliğinde bir çarpma havzası olduğuna inanılan büyük bir ova olarak dikkat çekiyor.

Bilim adamları, yüzeyinin altında büyük buz birikintileri olduğuna inanıyor ve bu da onu daha fazla çalışma için özellikle ilginç kılıyor.

18 Şubat 2021’de NASA’nın Perseverance uzay aracı Mars’ın Jezero kraterine başarılı bir iniş gerçekleştirmişti.