21:44:4605 Mart, 2021
İstanbul 12 Açık
21 Şubat 2021 06:19

Türkiye'de etkili Covid aşılama kampanyası

Türkiye'de aşılama Almanya'dan geç başlasa da, şu ana kadar daha fazla kişi aşılandı.

Türkiye'de etkili Covid aşılama kampanyası

"Sağlıklısınız, henüz yaş sınırına ulaşmadınız ve bu nedenle henüz bir aşı için planlanlanamadınız!"  Bu mesaj Ferah Candiran'ın doktor uygulamasına kimlik numaralarımızı girdikten sonra ekranına geldi.


Burada da: net aşılama sırası


Sistem “Sağlık sektöründe çalışacak olsaydınız, bu burada not edilir ve aşıınız onaylanırdı."  Ama olduğu gibi, beni tekrar eve göndermesi gerektiğini söylüyor.


Çünkü Türkiye'de sağlık sistemi çalışanları ve en yaşlı vatandaşlar ilk aşı dalgası için planlanıyor.


Ferah Candiran, İstanbul'un Gaziosmanpaşa semtindeki sağlık departmanına başkanlık ediyor.  Buradan, ilçesinin 600.000 sakini için TC Sağlık Bakanlığı'nın korona stratejisini koordine ediyor.


Doktorların hasta verilerine erişimi var


Bu strateji, Türk doktorlarına ulusal sağlık sisteminin merkezi veri tabanına erişim sağlayan bir cep telefonu uygulamasını içermektedir.

Resmi olarak kayıtlı her vatandaş, kimlik kartı numarası ve tıbbi dosyasıyla orada saklanıp korunuyor.  Alman gizlilik savunucuları için bu kesinlikle olmaz.


Ben de normalde bu hassas verilerin böyle bir platformda erişilebilir hale getirilmesi konusunda çok şüpheci olurum.

 Candiran, "ancak bu pandemi zamanlarında başka öncelikler belirlemeliyiz."


Hızlı ve etkin bir şekilde aşılama için her kayıt veri tabanı ile karşılaştırılır.  Yalnızca kriterleri karşılayanlar, aşısının ilk dozunu alacaklardır.


Aile hekimi için ilk temas noktası


Türkiye'nin Corona virüsüyle mücadelesi tamamen dijital olduğu ve ülkenin çok iyi bir sağlık altyapısına sahip olması nedeniyle, ülkede aşılama çok hızlı bir şekilde hızlandı.


Almanya'da aşı kampanyasının başlamasından bir ay sonra başlamasına rağmen, 15 Şubat 2021 Pazartesi itibariyle 4,6 milyon Türk en az bir kez aşılanmış durumda.  Almanya'da şimdiye kadar 3,5 milyon civarında insan aşılandı.


Aşı randevuları hem telefonla hem de internet üzerinden alınabilir.  Başlangıçta sözde aile hekimliği sorumlu.  Hastaları tanıyor çünkü birisi ikamet ettiği yeri resmi olarak kaydettirir kaydetmez, evinin hemen yakınında bir aile doktoru muayenehanesi atanıyor.


Mobil aşılama ekipleri de görevde


Hastanın verilerinin yönetildiği ve hasta ile yazılı veya muayene yapılacaksa telefonla iletişimin yapıldığı yerdir, korona testleri yapılıyor, reçete edilen ve teslim edilen ilaçlar veya aşılar yapılıyor.  Gaziosmanpaşa'da 140 pratisyen hekim çalışmaktadır, ayrıca 11 özel ve bir devlet hastanesi bulunmaktadır.


Neredeyse bir yıldır sınırlara kadar çalışıyoruz, diyor Ferah Cankiran, "ama başka seçeneğimiz yok." Ayrıca, korona testleri yapmak, enfeksiyon zincirlerini izlemek ve aşı yapmak için vatandaşları her gün evde ziyaret eden sağlık departmanından 30 mobil acil durum ekibini koordine ediyor.


Sistem çok verimli çalışıyor.  Bazıları için çok etkili.  Otomatik randevu sisteminin bazen mahalleden aile muayenehanelerine her beş dakikada bir hasta gönderdiği eleştirisi vardı, ancak ziyaretler arasında aynı anda çok fazla insanın olmaması için en az 20 dakika olması gerekiyordu.


Türk hükümeti aşılama için esas olarak Çin'e güveniyor.  100 milyon kutu CoronaVac sipariş edildi.  15 milyonun üzerinde teslimat yapıldı.


Pfizer / BionTech ile tedarik sözleşmeleri de yapıldı. Ve Rus aşısı Sputnik V için onay alınır alınmaz, Türkiye'de de lisans altında üretilecek.


https://www.zdf.de/nachrichten/politik/corona-tuerkei-impfung-100.html