06:56:0708 Mart, 2021
İstanbul 7 Açık
16 Şubat 2021 12:35

Fransa’da okullara fişleme teftişi: 'Ayrılıkçı İslam ile mücadele yasası' endişe yaratıyor

Fransa’da başta Müslümanlar, iktidarın meclis gündemine gelecek olan 'ayrılıkçı İslam' ile mücadele yasa tasarından dolayı endişeli.

Fransa’da okullara fişleme teftişi: 'Ayrılıkçı İslam ile mücadele yasası' endişe yaratıyor

Tıpkı Paris'te yöneticisi olduğu özel okulun güvenlik şartlarını karşılayamadığı gerekçesiyle kapatıldığını belirten Hanane Loukili gibi.

Fransa'da okulda başörtüsüne ve ders aralarında ibadet edilmesine izin verilen MHS özel eğitim kurumuna yapılan bu teftiş, mecliste salı günü görüşülecek yasa tasarısıyla ilgili korkuları da artırdı.

"Okula üç düzineden fazla polis geldi. 92 öğrenciyi sınıflarında tuttular. Her yerin, buzdolabının içinin bile fotoğrafını çektiler" diyen Loukili, akabinde 9 Aralık'ta Paris Emniyeti ve Savcılığı tarafından yapılan ortak açıklamada "İslamcılık" ve Cemiyetçi Ayrılıkçılıkla Mücadele (CLIR) platformu ekipleri tarafından teftiş edildiklerini ve "ayrılıkçı" olarak fişlendiklerini öğrendiklerini ifade etti.

Loukili, gelen teftiş ekiplerinin CLIR bünyesinde olduklarına dair taraflarına herhangi bir bilgi iletilmediğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"İki kez teftişe geldiler, teftişlerin neticesinde ayrılıkçılıkla fişlendiğimizi öğrendik. Fakat sorun şu ki birincisi bu gerekçeyle teftiş edildiğimizi bilmiyorduk, ikincisi hangi delillere dayanarak bizi ayrılıkçılıkla suçladılar? Ve daha da ötesi bu gerekçe ile fişlendiğimiz dönem ayrılıkçılık yasa tasarısı daha gündeme bile gelmemişti. Bu ikiyüzlülük. Çünkü güvenlik gerekçesiyle kontrole geldiklerini söyleyip başka bir amaç gütmüşler"

Okul yönetimi olarak mahkemeye itiraz başvurusunda bulunduklarını yakın zamanda teftişlere ilişkin bir duruşma olacağı bilgisini veren Loukili, "Bu yasa tasarısı ayrımcılığı meşru bir zemine taşımak istiyor. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bir yandan, ayrımcılığa karşı bir platform kurduğunu söyleyecek diğer yandan da ayrımcılığa neden olacak bir yasa tasarısında ısrar edecek. Peki hükümet tarafından ayrımcılığa uğradığımızı kime şikayet edeceğiz?" diyerek, mücadeleden geri durmayacaklarını sözlerine ekledi.

Polis okul baskınıyla ilgili yorum yapmazken, o sırada sınıfta olan 17 yaşındaki öğrenci Omar, "Korktum ... anlamadık. Fotoğraf çekiyorlardı ve bazı memurlar gençlere hakaret etti" dedi.

Omar, yasa tasarısına karşı Pazar günü Paris'te düzenlenen protestoya katılanlar arasındaydı.

Pazar günü başkent Paris'in Trocadero Meydanı yakınında toplanan kalabalık, resmi adıyla "Cumhuriyet Değerlerine Saygıyı Güçlendiren Prensipler" yasa tasarısına Müslümanlara ayrımcılık uygulandığı gerekçesiyle tepki gösterdi.

Ülkedeki birçok Müslüman dernek de yasa tasarısının "İslam karşıtı" bir ortam yaratacağını belirterek, Müslümanlar için "olumsuz" sonuçlar doğurabileceğini düşünüyor.

Filistin yanlısı dernek olan EuroPalestine Başkanı Olivia Zemor, ayrılıkçılık yasa tasarısının çok tehlikeli durumlara zemin hazırladığını, toplumun genelini kontrol ve gözetim altına alma potansiyelini taşıdığını söyledi.

Başbakan Jean Castex ise tasarıya yönelik eleştirilerin ardından yaptığı açıklamada, "Bu yasa dinlere karşı bir yasa değil, özellikle İslam dinine karşı bir yasa değil. Dini fanatizm ile mücadele ve kurtuluş yasasıdır" ifadelerini kullanmıştı.

Euronews Türkçe