22:57:1226 Mayıs, 2022
İstanbul 24 Orta şiddetli yağmur
23 Haziran 2021 04:06

AB Komisyonu'ndan Macaristan'a sert tepki

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Macaristan parlamentosunun kabul ettiği eşcinsellik karşıtı yasayı "utanç verici" olarak nitelendirdi. Orban ise hakkındaki eleştirilere karşı çıkıyor.

AB Komisyonu'ndan Macaristan'a sert tepki

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Macaristan parlamentosu tarafından onaylanan eşcinsellik karşıtı tasarıyı "utanç verici" olarak nitelendirerek, söz konusu yasanın insanları "cinsel yönelimleri nedeniyle" ayrımcılığa maruz bıraktığını ve "Avrupa Birliği'nin temel değerlerine" aykırı olduğunu ifade etti.

Von der Leyen, AB Komisyonu'nun ilgili üyelerine Macaristan hükümetine bir mektup yazmaları yönünde talimat verdiğini ve bu mektupta, yasa yürürlüğe girmeden önce, hukuki açıdan Komisyon'un çekincelerinin dile getirilmesini istediğini bildirdi.

AB hukuki yollara başvurabilir

Komisyon Başkanı'nın değindiği çekinceler giderilmez ise, yasa yürürlüğe girdikten sonra AB Komisyonu'nun Macaristan'a karşı sözleşmeyi ihlal davası açma hakkı bulunuyor. Böyle bir dava da Avrupa Adalet Divanı'nda alınacak kararla sonuçlanabilir.

Geçen hafta Macaristan parlamentosu tarafından onaylanan tasarı, çocukların ve gençlerin yasal olarak ulaşabileceği kitap, film ve benzeri yayınlarda heteroseksüellik dışında herhangi bir cinsel yönelimin her türlü konu edilmesine yasak getiriyor. Bunun dışında, yasa yürülüğe girerse, homoseksüelliğin ve transseksüelliğin normal hayatın bir parçası olarak gösterildiği reklamlar da yasaklanıyor.

Orban eleştirileri reddediyor

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, şahsen desteklediği ve yürürlüğe girmesi için yoğun çaba gösterdiği söz konusu kanun nedeniyle, azınlıklara karşı ön yargıları körüklemekle suçlanıyor.

Orban ise bunu redderek, ilgili yasanın eşcinsellere karşı olduğu ve ülkesindeki azınlıkları ayrımcılığa maruz bıraktığı eleştirilerini kabul etmedi. Yetişme çağındaki çocukların cinsel eğitiminin ailenin sorumluluğunda olduğunu savunan Orban, Alman haber ajansı dpa'ya yaptığı açıklamada, "biz ailelerin bu sorumluluğunu koruyoruz" dedi.

LGBTİ+ bireylere sansür nedeniyle Macaristan'a yaptırım tehdidi
Eşcinsellik ve cinsiyet değiştirme konularında gençlerin bilgi edinme haklarını kısıtlayan yasa parlamentoda kabul edildi. AB Komisyonu üyesi Dalli, Macaristan'a verilen AB paralarını "kesme" tehdidinde bulundu.

Macaristan parlamentosunda eşcinsellik ve cinsiyet değiştirme konularında gençlerin bilgi edinme haklarını kısıtlayan yasa teklifi kabul edildi. Salı günü yapılan oylamada sağ milliyetçi Fidesz ile aşırı sağcı Jobbik partisinden 157 vekil yasa teklifinin lehinde oy verirken, bağımsız bir milletvekili ise ret oyu kullandı. 199 üyesi bulunan parlamentodaki sol ve liberal çizgideki muhalefet partilerinden vekiller ise oylama sırasında yasal düzenlemeyi protesto için genel kurul salonunu terk etti.
Yasa neyi içeriyor?
Yasa teklifi, sağ milliyetçi Başbakan Viktor Orban'ın partisi Fidesz tarafından parlamentoya sunuldu. Kabul edilen yasal düzenleme, LGBTİ+ bireylere saygılı bir yaklaşımın nasıl olması gerektiğine dair okullardaki eğitim programlarının kaldırılmasını öngörüyor. Yeni yasa aynı zamanda çocuk ve gençlere yönelik heteroseksüelliğin dışındaki cinsel yönelimleri tanıtan kitap, film ve diğer içeriklerin de yasaklanmasını içeriyor. Buna göre, cinsiyet değiştirme fırsatlarına ilişkin bilgilerin bulunduğu kitap ve filmler de yasaklanacak. Homoseksüel ya da transseksüellerin normal olarak gösterildiği her türden reklam da yasak kapsamına alınacak. Buna çeşitli şirketlerin LGBTİ+ bireylerle dayanışma amaçlı reklamları da dahil.
Yeni yasa uyarınca, CocaCola'nın Macaristan'daki LGBTİ+ bireylerle dayanışma için hazırladığı reklam filmi yasak olacak. Bunun yanı sıra "Bridget Jones," "Harry Potter," ve "Billy Elliot" gibi sevilen filmler, televizyonda ancak gece geç saatte gösterilebilecek.
AB'den "parayı kesme" tehdidi

Avrupa Birliği (AB) de Macaristan'ın eşcinsel ve transseksüel gençlerin haklarını kısıtlayan adımlar atmasına tepki göstererek, Macaristan'daki projelerin bütçesinin kesilebileceği uyarısında bulundu.
AB Komisyonu'nun eşitlikten sorumlu üyesi Helena Dalli, parlamentodaki oylamadan kısa bir süre önce Reuters'a yaptığı açıklamada, Polonya'da "LGBT'den arınmış alanlar" ilan edilmesinin sonucunu hatırlattı. Dalli, "Mesaj şu: AB'nin demokratik değerlerine ve eşitlik ilkesine uymuyorsanız, projeniz için para almaya da hak kazanıyorsunuz" şeklinde konuştu. EU, Polonya'da LGBTİ+ bireylere yönelik tutum nedeniyle, birçok kentte projelere ayrılan bütçeyi kesmişti.
"Teklifin parlamentoda kabul edilmesi halinde, AB Macaristan'a yaptırım uygulayacak mı?" şekildeki soruyu ise Dalli "Evet, tabii ki, kesinlikle" sözleriyle yanıtladı.
Macaristan'da yasayı eleştirenler, ifade özgürlüğünün ve çocuk haklarının kısıtlandığını savunuyor. Yasa teklifini protesto için Pazartesi akşamı Budapeşte'deki parlamento binası önünde bir gösteri düzenlenmiş, gösteriye yaklaşık 5 bin kişi katılmıştı.