14:09:3403 Mart, 2021
İstanbul 9 Parçalı bulutlu
15 Eylül 2020 11:32

Yunanistan Uluslararası hukuku ihlal ediyor

Yunanistan, Ege Denizi'nde (Adalar Denizi) bulunan 'adaları silahlandırmama yasağı'nı deliyor.

Yunanistan Uluslararası hukuku ihlal ediyor

Yunanistan, yıllardır Ege Adaları'nın silahsızlandırılması yasağını ihlal ediyor. Türkiye’nin itirazlarına rağmen uluslararası hukuk çerçevesinde ahdi taahhütlerini ve antlaşmalardan doğan yükümlülüklerini ihlal eden Yunanistan, 1960’lardan beri adaları silahlandırarak Doğu Ege Adalarının silahsızlandırılmış statüsüne aykırı hareket ediyor.


Yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen veriler, Yunanistan’ın Ege Denizi’nde gayri askeri statüde olan adaları kolluk kuvvetleri haricinde askerileştirdiği ve silahlandırdığı tespit edildi.


Adaları silahlandırarak cephanelik haline getiren Atina yönetimi; bazı adalara Tümen, bazı adalara ise tugay seviyesinde birlikler konuşlandırdı. Limni, Midilli, İstanköy ve Rodos adalarına da Türkiye'ye karşı jet harekatı için havaalanı inşa etti ve savaş uçakları yerleştirdi.

Günümüzde ise bu durum çok daha ciddi boyutlarda devam etmekte.

Atina yönetimi son olarak tartışmalı Meis adasına asker göndererek, uluslararası hukuku ve anlaşmaları hiçe saymaya devam edeceğini bütün dünyaya ilan etti.

Yunanistan attığı bu adımlarla, hala yürürlükte olan 1923 Lozan ve 1947 Paris anlaşmalarındaki adaların silahsızlandırılması kararını ihlal ediyor.

Yunanistan bir yandan da bu adalara bilinçli olarak bina inşa ediyor, yerleşimcilerin sayılarını artırıyor. Buradaki amaç ise adaların kara sularında söz sahibi olma hayali.

Aydın Öztürk