18:03:2524 Ocak, 2021
İstanbul 11 Hafif yağmur
12 Ocak 2021 12:05

Büyük bankalar Trump'tan uzaklaşmaya çalışıyor

The New York'un haberine göre ABD Kongre binasının işgali sonrası Trump’a ait olan The Trump Organization şirketiyle iş birliği içinde olan Deutsche Bank ve Signature Bank gibi büyük şirketler Trump’a ait şirketlerden uzaklaşma yolları arıyor.

Büyük bankalar Trump'tan uzaklaşmaya çalışıyor

Geçen hafta Trump destekçileri tarafından Kongre'ye yapılan saldırının, Trump’a ait olan The Trump Organization şirketi üzerinde son derece olumsuz etkileri oldu. Şirketin, ABD Kongre saldırısının etkilerinden tam olarak kurtulamayabileceği söyleniyor. Deutsche Bank ve Signature Bank gibi, Trump’la iş yapmakta olan bazı şirketler saldırılardan sonra Trump’tan ve Trump’a ait şirketlerden uzaklaşma yolları arıyor.

Bunun yanısıra, okullar Trump’ın fahri unvanlarını kaldırdı; bazı önde gelen Cumhuriyetçiler ise partiyi terk etmekle tehdit etti ve New York Eyalet Barosu, Trump’ın şahsi avukatı Rudolph W. Giuliani’na soruşturma açıldığını duyurdu. 

Bazı büyük işletmelerden siyasi bağışların geri çekileceğine dair duyurular yapıldı. Coca-Cola, siyasi eylem komitesinden aktarılan bağışları durduracağını bildirerek, “bu olaylar uzun süre hatırlanacak ve gelecekteki kararlarımıza etki edecek” ifadelerini kullandı. Mariott Otel zinciri, ‘seçimin onaylanmasına karşı oy verenlere’ bağışları keseceğini duyurdu. 

Trump Organization halihazırda önemli zorluklarda karşı karşıyaydı. Golf ve tatil tesislerinin çoğu para kaybetmekte; salgın dolayısıyla da restoran ve barların kapanması da işleri zorlaştırmaktaydı. Önümüzdeki birkaç yıl içinde Trump şahsi olarak 300 milyon dolardan fazla borçlanırken, şirketin acilen yeni anlaşmalar yapması gerekiyordu. Bu doğrultuda Trump ailesi yeni bir medya grubu kurmaya karar verdi. Twitter ve Facebook’un Trump’ın hesaplarını kapatmasının ardından bu karar hız kazandı. Ancak, Trump’ın medya platformu kurma girişiminin bile engellerle karşılacağı; OAN veya Newsmax gibi bir ağa katılmak istediğinde kurumsal reklamcılardan destek alamayabileceği ifade ediliyor. 


KAYNAK: THE NEW YORK TİMES