00:34:0616 Ocak, 2021
İstanbul 3 Rain and snow
04 Aralık 2020 09:50

ABD’li senatör ve aktivistler, BAE’ye silah satışına karşı çıkıyor

Mıddle East Eye haberinde Birleşik Arap Emirlikleri'ne yapılan silah satışını gündemine aldı. Mıddle East Eye, ABD’li senatör ve aktivistlerin, Birleşik Arap Emirlikleri ’ne yapılan silah satışına karşı çıktığını söyledi.

ABD’li senatör ve aktivistler, BAE’ye silah satışına karşı çıkıyor

Mıddle East Eye yaptığı haberde  ABD’li senatör ve aktivistlerin, Birleşik Arap Emirlikleri ’ye silah satışına karşı çıktığını söyledi.

Washington’da BAE’ye yapılması planlanan F-35, SİHA ve 10 milyar dolar değerinde mühimmat satışına tepkiler artmaya devam ediyor.

Demokrat senatörler Bob Menendez ve Chris Murphy ile Cumhuriyetçi senatör Rand Paul, 23 milyar dolar değerindeki satışmayı engellemek için tasarı sundu.

ABD'de Birleşik Arap Emirlikleri'ne yapılacak silah satışına tepkiler dinmiyor

Murphy: “Bu silahlar, ABD ve uluslararası yasalar karşıtı faaliyetlerde kullanılabilir. BAE, daha önce yapılan silah satışı anlaşmalarını ihlal etti ve ABD silahları, tehlikeli milis gruplarının eline geçti. BAE, Yemen ve Libya’da uluslararası hukuku ihlal etti.”

İnsan hakları örgütleri, BAE’ye silah satışına şiddetle karşı çıkıyor.

Yapılan açıklamalarda “Bu silahlar, sivillerin zarar görmesine ve yeni insani krizlerin oluşmasına neden olabilir” denildi.KAYNAK : Mıddle East Eye