Saturday, 20 April 2019
.
.
chevron_left chevron_right
Dünya

Washington Post: CIA Şefi, Kaşıkçı'nın Ölümüne İlişkin Ses Kayıtlarını Dinledi.

Washington Post, Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili olarak Türkiye'ye gelen CIA şefi Gina Haspel'ın Türkiye'nin elindeki ses kayıtlarını dinlediğini iddia etti.

21366 Toplam Gösterim
Washington Post: CIA Şefi, Kaşıkçı'nın Ölümüne İlişkin Ses Kayıtlarını Dinledi.

Washington Post gazetesi, Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili olarak Türkiye'ye gelen CIA şefi Gina Haspel'ın, Türkiye'nin elindeki ses kayıtlarını dinlediğini iddia etti.

Konu hakkında bilgi sahibi olan bir kişi, kaydın yeterince ikna edici olduğunu söyledi.

 CIA Director listens to audio of journalist’s alleged murder https://t.co/1QRDMj8Pow

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti soruşturması kapsamında temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü Gina Haspel'in, Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin ses kayıtlarını dinlediği iddia edildi.

ABD'nin Washington Post gazetesi, "Haspel'in toplantıları hakkında bilgi sahibi olan kişileri" kaynak göstererek Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle ilgili bir haber yayımladı.

Haberde, isimleri açıklanmayan bu yetkililer referans verilerek, Haspel'in Türkiye ziyaretinde ses kayıtlarını dinlediği öne sürüldü.

Kaynakların, ses kayıtları hakkında "inandırıcıydı" ifadesini kullandığı belirtilen haberde, ABD'nin Suudi Arabistan'a daha fazla baskı uygulayabileceği ifade edildi.

CIA Direktörü Gina Haspel, ABD Başkanı Donald Trump'ın isteği üzerine salı günü Türkiye'ye gelmişti.

KAŞIKÇI OLAYI

Suudi Arabistan yönetimi, 2 Ekim'de İstanbul Başkonsolosluğu'na girdikten sonra haber alınamayan Kaşıkçı'nın "konsolosluk binasında yaşanan arbede sonucunda öldüğünü" açıklamıştı.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'da yer alan haberde, Suudi Arabistan Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma neticesinde, Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul Başkonsolosluğu'na geldiği sırada burada bulunan "başka Suudi vatandaşlarla tartışmaya başladığı, tartışmanın arbedeye dönüştüğü ve bunun sonucunda Kaşıkçı'nın hayatını kaybettiği" iddia edilmişti.

Eha Özel / NTV

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE