Friday, 24 May 2019
.
.
chevron_left chevron_right
Gündem

Veliaht Prens Selman jüri önüne çıkarılsa, yarım saat içinde mahkum edilir

CIA Müdürü Gina Haspel, Senato´ya Kaşıkçı cinayeti ile Suud Veliaht Prens Muhammed Bin Salman´ı ilişkilendiren deliller hakkında brifing verdi. Toplantı sonrası açıklama yapan birçok Senatör, Bin Salman´ın suç ortağı olduğundan emin olduklarını dile getirdi.

4140 Toplam Gösterim
Veliaht Prens Selman jüri önüne çıkarılsa, yarım saat içinde mahkum edilir

Cumhuriyetçi ABD Senatörü Lindsey Graham “Bin Salman, Kaşıkçı cinayetinde olabilecek en yüksek seviyede bir suç ortağıdır” dedi ve MbS´in cinayetten önceki tavırlarının da rahatsız edici olduğunu ifade etti.

Graham, brifingten ilk baştaki şüphelerinin doğru olduğundan emin olmuş bir şekilde çıktığını beyan etti.

Bunun yanı sıra Graham, Suudi Arabistan ve Veliaht Prensin iki ayrı varlık olduğunu belirterek, Washington ve Riyad ilişkisinin, MbS´in Suud yönetimini kontrol etmesinden dolayı risk altında olduğunu söyledi.

Gelecek içinde göndermelerde bulunan Graham şunları dile getirdi : “Suud hükümeti uzun bir süre için bu adamın elinde olacaksa, bu iş yapmanın çok zor olacağı anlamına geliyor zirâ bu adamın çıldırmış olduğunu düşünüyorum.”

Brifing hakkında açıklama yapan bir diğer senatör ve Senato Dış Ilişkiler Komitesi Başkanı Bob Corker oldu.

Corker, cinayetin MbS tarafından yönetildiğine ve Veliaht Prensin cinayet boyunca gidişat ile ilgili haberdar edildiğinde dair şüphesinin olmadığını belirtti.

“Mahkemeye çıksa 30 dakika içerisinde cinayetten hüküm giyer” diyen Corker, Başkan Trump´a Suudi Arabistan´ı sert bir şekilde kınama ve suçluların sorumlu tutulduğundan emin olma çağrısı yaptı.

Demokrat senatör Bob Menendez, Graham ve Corker´ın yanı sıra açıklama yapan bir başka yetkiliydi.

Menendez, önceki görüşlerinin brifing ile birlikte sağlamlaştığını dile getirdi ve hükümetten sert bir cevap vermesini ve Yemen´de yürütülen savaşa desteğe son vermesini talep etti.

Bedrettin Bölükbaşı 

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE