Friday, 05 June 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Türkiye

TUSAŞ yerli savaş uçağından ayda 2 adet üretecek

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Milli Muharip Uçak’tan ayda 2, yılda 24 adet üretmeyi hedeflediklerini bildirdi.

3096 Toplam Gösterim
TUSAŞ yerli savaş uçağından ayda 2 adet üretecek

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, NTV canlı yayınında çalışmaları hakkında bilgi verdi.

 

Bu yıl ürün geliştirmek için Ar-Ge’ye yaklaşık 300 milyon dolar harcadıklarını aktaran Kotil, “Şu anda F-35’in orta gövdesini yapıyoruz. Uçağa dönük olarak, herhangi bir hava aracının tümünü yapabilecek yetenekteyiz” dedi.

Devletin kendilerine yaklaşık 1 milyar dolar destek verdiğini belirten Kotil, Milli Muharip Uçak (MMU) için 3 bin kişilik özel bir tesis inşa ettiklerini ve bunun bitmek üzere olduğunu açıkladı.

Yerli savaş uçağının 2023’te hangardan çıkacağını, 2025’te ilk uçuşunu yapıp, 2028’de de Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmesinin planlandığını bildirdi.

MMU yılda 24 adet üretilecek

Amaçlarının ayda 2, yılda 24 MMU üretmek olduğuun söyleyen Temel Kotil, “Benzer uçaklar, F-35 gibi ortalama 100 milyon dolar. TUSAŞ sadece MMU üretiminden yılda 2 milyar dolardan fazla ciro elde edecek” diye konuştu.

Eğitim uçağı Hürkuş için Hava Kuvvetleri ile 40’ı opsiyonlu 55 uçaklık anlaşmaları olduğunu hatırlatan Kotil, testlerin devam ettiğini, 2020’de teslimatlara başlayacaklarını belirtti.

Hürjet 2022’de gökyüzünde

Silahlı olarak geliştirilen Hürkuş-C’nin yurt dışına ihraç edilebilmesi için görüşmeler yaptıklarını aktaran Temel Kotil, Hürjet’in de 2022’de ilk uçuşunu yapacağını söyledi.

Gökbey’in yerli motorunun TEI tarafından seneye teslim edileceğini yineleyen Kotil, “Atak gibi Gökbey’i de ayda iki adet üreteceğiz. Seri üretim 2021’de başlayacak” ifadelerini kullandı.

Atak’ın lisansla üretildiğini belirten Kotil, Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri’nin tümünün yerli olduğunu, savunma sanayii şirketleri ile birlikte çalıştıklarını ve 4 yıl içinde ilk uçuşunu yapacağını bildirdi.

Aksungur yılbaşında teslim edilecek

İnsansız hava araçları (İHA) konusunda da bilgiler veren TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, çift motorlu Aksungur’un test uçuşları yaptığını ve yılbaşı itibarı ile teslimatlarına başlanacağını açıkladı.

Temel Kotil, “Anka’yı yapmak yıllarımıza mal oldu, Aksungur’u 18 ayda yaptık. Bu bir birikim. Sonrasında süpersonik İHA Göksungur’u geliştireceğiz” dedi.

Haber.Aero

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE