Tuesday, 02 June 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Orta Doğu

Türkiye'nin operasyonu halinde, ABD askerlerini bölgeden çekmek zorunda kalabilir.

"ABD'li yetkililer Türkiye'nin çok yakında Suriye'nin kuzeyine büyük bir operasyon gerçekleştirebileceği hakkında son derece endişeli. Bu hamle, büyük ihtimalle Trump yönetimini askerleri bölgeden çekmeye zorlayacak."

5016 Toplam Gösterim
Türkiye'nin operasyonu halinde, ABD askerlerini bölgeden çekmek zorunda kalabilir.

Wall Street Journal'in güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberine göre ABD yönetimi, Türkiye'nin olası operasyonu hakkında endişeli ve böyle bir durumda askerlerini bölgeden çekmek zorunda kalabilir.

Wall Street Journal'e açıklamada bulunan kaynaklar, "Türkiye küçük bir güçte sokabilir büyük bir güçte, büyük bir güç sokarsa ABD'nin askerlerini geri çekmekten başka çaresi kalmayabilir. Türkiye ve YPG/SDG arasında bir silahlı çatışma da, ABD’nin çekilmesini hızlandırır." ifadelerini kullandı. 

ABD’li yetkililer, Türkiye’nin kuzeydoğu Suriye’ye güçlerini sokmak için hazırlıklr yaptığına dair artan şekilde deliller gördüklerini, Türkiye’nin Suriye’ye çok büyük bir operasyona hazırlandığından dolayı artan bir endişelerini dile getirerek “Büyük bir fırtına, gerçekten çok çirkin. Çıkmaktan başka çare kalmayabilir.” dedi.

ABD’li yetkililer, bir NATO müttefiki ile karşı karşıya gelmek istemediklerini belirttiler.

Konuya ilişkin açıklama yapan Türk yetkili ise “ABD, tek taraflı bir operasyon konusunda bize endişelerini iletti fakat biz Güvenli Bölge oluşturma çabalarındaki yavaş süreçten dolayı son derece bıkmış durumdayız. Aşırı derecede yavaş ilerliyor." sözleriyle Türkiyen'in haklı kaygılarını dile getirdi.

ABD’li yetkililer Türk yetkilileri operasyon konusunda endişeli oldukları konusunda sürekli uyarıyor.

“Türklerin Güney’de attıkları adımlar göz önüne alınınca, ekipman ve personel hareketleri, bir aksiyon almaya hazırlandıkları daha olası.”

ABD’li yetkililer özellikle Türkiye’nin operasyona başlamadan önce geç haber vermesinden endişe ediyor.

Eğer Türkiye geç uyarı verirse, 48 saatten önce uyarı verilmezse, ABD gerekli adımları atamayabilir ve askerleri tehlikeye girebilir.

 

Çeviri: Kamer Kurunç

Kaynak- https://www.wsj.com/articles/u-s-officials-are-worried-about-turkey-foray-into-syria-11570103533?mod=rsswn

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE