Friday, 24 May 2019
.
.
chevron_left chevron_right
Gündem

"Türkiye'nin F-35 Programından Çıkarılması Çok Büyük Etki Yaratmaz."

ABD Hava Kuvvetleri Yetkilisi:"Türkiye'nin F-35 programından çıkarılması 'devasa etkilere' neden olmaz." dedi

4686 Toplam Gösterim
"Türkiye'nin F-35 Programından Çıkarılması Çok Büyük Etki Yaratmaz."

ABD Hava Kuvvetlerinden üst düzey bir yetkilinin yaptığı açıklamaya göre Türkiye'nin Rusya'dan olası S-400 alımı sonrası olası F-35 programından çıkarılması durumunda bunun programa sadece küçük bir etkisi olacağını söyledi.

ABD Başkanı Trump henüz Savunma Bakanlığı ile Türkiye'nin S-400 alması durumunda ne yapacağı üzerine bir karar vermiş değil ancak ABD Hava Kuvvetleri dış ilişkiler müsteşar yardımcısı Heidi Grant Türkiye'nin programdan çıkarılması durumunda çok büyük etki olmayacağını söyledi.

Heidi Grant:" F-35 programında biraz etkisi olacağına rağmen çok devasa bir etkinin olmasını beklemiyorum. Ortada onların [Türkiye] artık bir partner olmadığına dair politika kararı var."

Grant  bu sözleri 4  Aralık Salı günü gazetecilerle gerçekleştirdiği basın toplantısında sarf etti.

Türkiye ABD'den 100 adet F-35 savaş uçağı almayı planlıyor ve ilk 2 uçak çoktan üretildi ve şu anda Türk pilotlar Arizona Luke Hava Üssü'nde eğitimdeler. Türk savunma sanayi firmaları uçak gövdesi ve kokpit ekranlarının üretiminde kritik rol oynuyor.

Grant, Türkiye'nin programdan çıkarılması durumunda parçaların üretimini yerine getirecek birilerini bulmanın ne kadar süreceği hakkında bir fikri olmadığını da ekledi fakat Türk hükümetini S-400 anlaşmasını iptal ettirmek için çok geç kaldıklarından da endişe ettiğini söyledi.

Grant:"Her şey göründüğü gibi ortada. Çoktan başka bir ülkenin sistemini almak için karar vermişlerse-sonuçta onlar bağımsız bir devlet- bizim yapabileceğimiz tek şey politik sorunlarla uğraşmak."

Grant ilerleyen günlerde daha yüksek bir göreve terfi edilecek ve F-35 programı konusunda sesinin daha gür çıkacağını söyledi.

Grant Savunma Teknoloji Güvenliği Yönetimi başkanlığına geldiğinde bu durumu engellemek için ne yapması gerekiyorsa yapacağını söyledi. Grant bu konu hakkında yeteri kadar çaba göstermediklerini söyledi.

Grant sözlerini şöyle bitirdi:

"Her ülke gibi politik olarak lider değişiklikleri, politika değişiklikleri sebebiyle ilişkilerimizde iniş ve çıkışlar olacaktır. Fakat şu anda askeri ilişkilerimize bakarsak hala çok güçlü bir ilişkimiz var. 2002 yılından beri F-35 programında ortağımız ve önemli bir üretim üssü."

 Kaynak:https://www.defensenews.com/air/2018/12/04/no-devastating-impact-to-f-35-industrial-base-if-turkey-pushed-from-program-air-force-official-says/

Haber:@kamerknc

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE