Thursday, 22 August 2019
.
.
chevron_left chevron_right
Gündem

Türk asıllı Almanların kimlik arayışı

Mesut Özil, "Kazandığımızda bir almanım ama kaybedersek bir göçmenim" Alman milli takımını bırakırken bu sözleri kullanmıştı.

20172 Toplam Gösterim
Türk asıllı Almanların kimlik arayışı

Almanya Duisburg'da bir restoran işleten Harun Kiki 18 yıldır Almanya'da olmasına rağmen dil konusunda bazen karısının yardımına ihtiyaç duyduğunu itiraf ediyor. Komşularıyla bahçede karşılaşınca onlara bazen cevap veremediğini ve bu tip durumlarda kendi duygularını anlatamayan çocuk gibi hissettiğini söylüyor.

Harun Kiki gününü çoğu zaman Türklerle geçiriyor. Türkiye'den Almanya'ya 18 yıl önce göç etmiş olan Harun Kiki, kendini bir almandan ziyade türk olarak hissettiğini söylüyor.

Kendini Almanya'ya entegrasyon konusunda başarısız olmuş bir Türk olarak görüp görmediği sorusundan rahatsız olan Harun Kiki, iyi bir işletme sahibi olduğunu ve aynı zamanda 40 kişiye iş verdiğini ve de vergilerini ödediğini söyledi. Almanca tam öğrenmemenin de kendi hatası olduğunu kabul etti.

Yaklaşık 3 milyon Türk asıllı Almanya'da yaşıyor. İlk defa 1950-1960 yıllar arasında bu ülkeye işçi olarak gelmiş olan Türkler, Almanya'nın ekonomide patlama yapmasına o dönemde çok yardımcı oldular.

Merkel'in 2015 yılında Almanya'nın kapılarını göçmenlere açması çok büyük tartışmalara sebep oldu. Alman olmanın ne olduğu sorusu çok sorulan sorulardandı. İkinci Dünya Savaşı'dan itibaren milli kimlik anlayaşı çok farklı bir hal aldı. Tarihten duyulan utançtan dolayı Almanya' da milli gurur ve de vatanseverlik kavramları korkulan hatta nazilikle karşılaştırılır bir hale geldi.

Milliyetçilik Almanya'da istenmeyen bir hal aldı Merkel'in göçmenleri "biz bunu yapabiliriz" diyerek ülkeye alması, özellikle ülkede bulunan aşırı sağcılar tarafından çok eleştirildi. 60 yıla yakın zamandır bu ülkede yaşayan Türk asıllı vatandaşların çektiği sıkıntıların bir benzerini de son yıllarda gelmiş olan göçmenlerin çekmesi de halen muhtemel görünüyor. Kabul görmemek onlar için de 60 yıl sonra söz konusu olabilir.

Mesut Özil'in Alman yetkililerini ırkçı olarak göstermesi, ülkedeki tartışmaların alevlenmesine yol açtı. "toplumda halen kabul görmüyorum" diyen Özil, Podolski ve Klose örneğini verdi. "Onlar Polonya asıllı Alman görülmedi ama ben neden Türk asıllı Alman olarak görülüyorum? Bir müslüman olduğum için mi? Ben burada doğdum ve eğitim gördüm.

Neden insanlar Alman olduğumu kabul etmiyor?" 18 yıldır Duisburg'da bulunan Harun Kiki'nin neden Almanca öğrenmediğini anlamak çok kolay. Müşteriler genelde Türk asıllı ve herkes Türkçe konuşuyor. O bölgede bulunan tek Türk restoran da Kiki'nin değil. Bölgede birçok daha türk restoran yer alıyor ve sokaklarda yürürken dua seslerini de duymak mümkün. Bu mahallede ülkenin en büyük camilerinden biri yer alıyor. Aynı zamanda Türk gelinler için birçok türk mağazası da bu mahallede bulunuyor. Mahalle, şehirdeki diğer mahallelerden çok farklı görünüyor.

Adeta Türkiye gibi hissettiriyor. Türk mahallesinde bir gelinlikçi işleten Ayşe Kara:" Ben kendimi Türkiye'de hissediyorum. İyi bir Türk yemeği yemek için de çok uzağa gitmeme gerek kalmıyor" Neden milli takımı bıraktığı sorusuna Mesut Özil böyle cevap vermişti:" Benim iki kalbim var, biri Alman diğeri Türk" Almanya'da doğmuş büyümüş 33 yaşındaki Mehmet Uzan ise Alman pasaportu yerine Türk pasaportunu tercih etmiş. Bu onun Almanya'da oy veremeyeceği anlamına geliyor. "Benim kalbim hala türk" diyor Mehmet Uzan. Babası ise 1966'da Türkiye'den burada Ford araba fabrikasında iş bulmuş ve o zamandır Almanya'da.

Uzan kendini burada çok kabul edilmiş olarak hissetmediğini ve kendi kimliğinin atalarına daha yakın olduğunu söylüyor. Uzan bu konuda yalnız değil, uzmanlar onun gibi birçok türk gencinin aynı şeyleri hissettiğini belirtiyor. Geçen ay Duisburg-Essen üniversitesi tarafından yayınlanan bir rapora göre çoğu türk kendini Ankara'ya Berlin'den daha yakın hissediyor. Belediyenin göçmenlerin entegrasyon ve uyumu biriminde çalışan Türk asıllı Serap Güler:" Gençlerin bir kimlik krizi içinde" olduğunu belirtiyor. Gülere göre ilk buraya gelen Türklerin kafasında hep aynı sorular vardı. "Ne kadar çok çabalarsak çabalayalım, bunun için ne kadar uğraşsak uğraşalım bizi asla Alman olarak görmeyecekler."

Bu yüzden çoğu Türk asıllı Alman kendini Türk olarak hissediyor

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 1
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE