Monday, 30 March 2020
.
.
chevron_left chevron_right
ABD

Trump’tan ABD’li generallere: ‘’Siz bir avuç sersemsiniz’’

Washington Post, 21 Ocak'ta çıkacak olan ‘’Çok sabit bir dahi: Trump’ın Amerika’yı sınaması’’ adlı kitaptan bir bölüm yayınladı. Bu bölümde Başkan Trump’ın Pentagon’da askeri yetkililerle gerçekleştirdiği ve askerlere hakaretler savurduğu iddia edildi.

1728 Toplam Gösterim
Trump’tan ABD’li generallere: ‘’Siz bir avuç sersemsiniz’’

Pentagon’da penceresiz bir oda olan ve askerler tarafından ‘’Tank’’ olarak adlandırılan gizli odada en önemli meseleleri görüşmek amacıyla 20 Temmuz 2017’de Trump ve diğer savunma yetkilileri bir araya geldi. Bu görüşme o dönemki Dışişleri Bakanı olan Rex Tillerson, Başekonomi Danışmanı Gary Cohn ve yine o dönemde Savunma Bakanı olan Jim Mattis tarafından ayarlandı.

Kitapta yer alan iddialara göre Tillerson, Cohn ve Mattis; Trump’ın tarihsel konularda özellikle 2.Dünya Savaşı sonrası kurulan ittifaklar konusunda bilgisizliğinden şikayetçilerdi. Trump’ın savaştan sonra kurulmuş olan ittifakları değersiz olarak görmesini yadırgıyorlardı. Bu üçlüye göre Trump’ın ‘’Öncelik Amerika’nın’’ vurgusu ABD’nin bir süper güç olarak kalmasını tehdit ediyordu. Ayrıca Trump’ın ülkelerin yerini haritada gösterememesi sonucu ABD’nin aleyhine olan kararlar verdiği sonucunu çıkardılar. Bu yüzden bu üçlü ortak bir dil kullanarak ile Trump ile konuşmaya karar verdi.

20 Temmuz 2017’de Mattis, Trump’ı ‘’Tank’’ adlı odaya bir öğretici toplantı için davet etti. Bu toplantıda olanlar ise şu an ABD’yi İran’la savaşın eşiğine getirdi.  Bu görüşme Trump için adeta bir dönüm noktasıydı.

Toplantıya ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford başta olmak üzere birçok üst düzey askeri yetkili katıldı. ABD Başkan Yardımcı Pence, o dönemki Savunma Bakan Yardımcısı Patrick Shanahan ve toplantıyı organize eden üçlü de toplantıda yer aldı.

Mattis, Cohn ve Tillerson, sabırsız Başkanın sıkılmaması için haritalar ve görseller hazırlayarak sunuma ekledi. ABD askerlerinin neden yurtdışında görevlendirildiği başta olmak üzere ABD’nin yurtdışına yaptığı yatırımları anlattı. Sunumun girişinde ise şu cümle yer alıyordu:

‘’Savaş sonrası tesis edilmiş olan kurallara dayalı uluslararası düzen en iyi jenerasyonumuzun en büyük hediyesidir’’

Mattis’in kullandığı bu dil ise Trump’ın hiç de hoşuna gitmemişti.

90 dakika boyunca Mattis, Tillerson ve Cohn sırayla grafikler yardımıyla anlatmak istedikleri şeyleri vurgulamaya çalıştılar. ABD askerlerinin nerede konuşlu olduğunu, CIA’in nerede ofisleri olduğunu, nükleer saldırıları engellemek için neler yapıldığını, Afganistan ve Irak gibi yerlerde düşmanı nasıl etkisiz hale getirilmeye çalışıldığını anlattı.

Derste olduğunu hisseden ve ‘’üs’’ gibi kelimeleri duyan Trump, bazı ülkelerdeki üslere para ödenmesini ‘’aptalca’’ ve ‘’çılgınca’’ nitelendirdi. Özellikle Güney Kore’nin bir ‘’kira’’ ödemesini savunan Trump şu sözleri kullandı:

‘’Onların askerlerimiz için para ödemesi sağlamalıyız’’, ‘’Her şeyden para kazanmalıyız’’

Trump ayrıca NATO’nun tamamen ‘’işe yaramaz’’ olduğunu söyledi. NATO ülkelerinin ödemede gecikmiş olduğunu ellerini kaldırarak şu sözlerle vurguladı:

‘’Bize borçlu olanan parayı siz toplamıyorsunuz’’.

‘’Eğer bir işi böyle yönetmiş olsaydınız, çoktan batardınız’’

Trump daha sonra Obama’nın İran’la imzalamış olduğu nükleer anlaşmayı eleştirdi. Trump bu anlaşmayı ‘’tarihin gelmiş geçmiş en kötü anlaşması’’ olarak nitelendirdi. Tillerson araya girmek istese de Trump ona izin vermedi. İran’la olan anlaşmadan bir an önce çekinilmesini talep etti.

İran’dan sonra Trump, Afganistan’da olan savaşı eleştirdi. ABD’nin neden hala Afganistan’daki savaşı kazanamadığını sordu. Trump daha da ileri giderek savaşı ‘’zavallı savaş’’ olarak nitelendirdi. Bu betimlemeyi duyan üniformalı askerler bu betimlemeden iğrenmişti. Trump sonra şunları söyledi:

‘’Hepiniz zavallısınız’’, ‘’Artık bir savaşı nasıl kazanacağını bilmiyorsunuz’’.

Trump daha sonra Basra Körfezi’nde konuşlanmış askerler için neden petrol parası almıyoruz sorusunu yöneltti.

‘’7 trilyon dolar harcadık. Bizi kazıklıyorlar.’’

‘’Kahrolası petrol nerede?’’

Trump'ın o dönemki baş stratejisti ve baş danışmanı Bannon araya girmeye çalışsa da Trump tarafından terslendi.

Trump, Afganistan’daki ABD askerlerinin başında olan General John Nicholson’ı görevden alma konusunda düşüncelerini ifade etti. Trump ‘’Bence o kazanmayı bilmiyor’’ sözlerini kullandı. John Nicholson ise o gün toplantıda yer almadı.

Güvenli bir ortam oluncaya kadar ABD askerlerinin orada kalmasını gerektiği Trump’a açıklandı. Ancak o basit bir dille şunları söyledi: ‘’Kazanmak istiyorum… Artık savaş falan kazanmıyoruz. Biz 7 triliyon dolar harcıyoruz, herkes petrolü alıyor ve biz artık kazanmıyoruz’’

Bu sözleri söylerken Trump artık öfkesinin uçlarını yaşıyordu. O kadar sinirliydi ki nefes bile alamıyordu. Bundan sonra söyledikleri ise toplantıda yer alanları şoke etmişti.

Trump katılımcılara ‘’Size karşı savaş yürütmek istemiyorum’’ dedi. Odadakilere bakarak şu sözleri söyledi:

‘’Siz bir avuç sersemler ve bebeklersiniz’’.

Trump’ın bu sözleri üniformalı askerleri ve diğer katılımcıları rahatsız etti.

Trump’ın bu sözlerine karşılık Dışişleri Bakanı Tillerson, onun yanlış yaptığını söyledi. ‘’Sayın Başkan, kesinlikle yanılıyorsunuz. Bunların hiçbiri doğru değil’’

Tillerson şu sözleri ekledi:

‘’Üniformayı giyen kadın ve erkekler bunu paralı asker olmak için yapmıyor. Bu yüzden gidip üniformayı giyip, dışarı çıkıp ölmüyorlar… Bunu bizim özgürlüğümüzü korumak için yapıyorlar’’

‘’Tank’’ adeta sessizliğe bürülmüştü ama odadakiler Tillerson’un onları savunmasından hoşnut kalmıştı.

Mattis, Tillerson ve Cohn’un Trump’ı eğitme planları ters tepmişti.

Çeviri: Emre Kekeç

Haber: https://www.washingtonpost.com/politics/youre-a-bunch-of-dopes-and-babies-inside-trumps-stunning-tirade-against-generals/2020/01/16/d6dbb8a6-387e-11ea-bb7b-265f4554af6d_story.html#click=https://t.co/wAndOkIbw5

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE