Thursday, 02 April 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Dünya

Trump cevaba layık değil

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ülkeye ziyarette bulunan Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile görüşmesi sırasında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın bir cevaba 'layık olmadığını' söyledi.

1722 Toplam Gösterim
Trump cevaba layık değil

ABD ile İran arasında artan gerginliği yatıştırmak için iki ülke arasında ara buluculuk yapmayı teklif eden Japon Başbakan, Tahran'a tarihi ziyaretinde ülkenin lideri Hamaney ile görüştü. Abe'nin toplantı sırasında Trump'tan gelen mesajları da ilettiği öne sürüldü.

Görüşme sonrasında İran devlet medyasına konuşan Hamaney, Abe'ye toplantı sırasında, "Trump'ı, mesaj alış verişinde bulunmaya layık biri olarak görmüyorum. Ona, ne şimdi ne de gelecekte bir cevabım olur." dediğini iletti.

Başbakan Abe ise İran'da nükleer faaliyetlerin barışçıl amaçla yürütüldüğünü ve Hamaney'in nükleer silah üretmeyecekleri konusunda söz verdiğini söyledi.

Körfez'de vurulan tankerlerden biri Japon

Diğer taraftan Körfez bölgesinde iki petrol tankerinin vurulması Washington-Tahran ilişkilerinde yeni bir gerginliğe neden oldu.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, tankerlerden birinin Japonya'ya ait olduğunu belirterek bunu 'şüphe uyandırıcı' olarak değerlendirdi. Zarif, Twitter'dan yayınladığı mesajda olayın Abe ile Hamaney'in görüştüğü günde yaşanmasına da dikkat çekti.

ABD, bölgede daha önce de yaşanan tanker saldırılarından İran'ı sorumlu tutuyor. Tahran ise iddiaları yalanlayarak saldırıların provokasyon amaçlı yapılmış olabileceğini savunuyor.

Japonya Başbakanı Abe Şinzo İran'a yaptığı ziyarette dün Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bir araya gelmiş, Orta Doğu'da barışın inşa edilmesi için Tahran'ın yapıcı bir rol üstlenmesi gerektiğini ve Tokyo'nun her türlü desteğe hazır olduğunu söylemişti.

Euronews Türkçe

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE