Saturday, 06 June 2020
.
.
chevron_left chevron_right
ABD

ABD Başkanı Trump'tan Kaşıkçı açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump, Kaşıkçı konusunda haftaya Kongre ile görüşeceğini ve Türkiye ve Suudi Arabistan’la bu konuda yakın çalıştıklarını söyledi.

1998 Toplam Gösterim
ABD Başkanı Trump'tan Kaşıkçı açıklaması

Amerika Birleşik Devletleri'nin ara seçimlerinde oy verme işlemleri sona erdi. Resmi olmayan sonuçlara göre; Demokratlar, 8 yıl sonra Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu ele geçirdi; Cumhuriyetçiler ise Senato'da çoğunluğu korudu.

Seçimler sonrası Başkan Donald Trump, sonuçları "başarı" olarak nitelendirdi.
Sosyal medya hesabından "Muazzam bir başarı. Herkese teşekkürler" mesajını paylaştı. 

Ardından basın açıklamasında Cumhuriyetçiler için büyük bir gün diyerek halka seslendi. "Cumhuriyetçi Parti’nin tarihindeki en büyük desteği gördük." dedi. 

Trump, "Meksika sınırındaki duvarı örmek için çalışmaya devam edeceğiz, duvara ihtiyacımız var." değerlendirmesinde bulundu. 

Trump'ı zor günler bekliyor

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders ilk sonuçların ardından, Demokratların kazanımının Başkan için önemli bir sonuç doğurmadığını dile getirmiş, "Başkan Demokratlarla da çalışmak istiyor" demişti.

Ancak ortaya çıkan bölünmüş tablo nedeniyle, uzmanlar, 2020'de yapılacak başkanlık seçimlerine giden süreçte Trump'ın işinin zor olacağı görüşünde.

Temsilciler Meclisi'nin onayını gerektiren özellikle iç meselelerde Trump, Demokratlarla anlaşmak zorunda.

Sağlık yasası reformu, Meksika sınırına duvar örülmesi ve göçmenlerin durumuna ilişkin konularda Trump yönetiminin geri adım atması gerekebilir.

ABD Başkanı Donald Trump, Kaşıkçı konusunda haftaya Kongre ile görüşeceğini ve Türkiye ve Suudi Arabistan’la bu konuda yakın çalıştıklarını söyledi.

ABD Başkanı Trump, ABD’de yapılan Kongre seçimleri sonrası Beyaz Saray'da düzenlediği ilk basın toplantısında, gazeteci Cemal Kaşıkçı konusunda kendisine yöneltilen soruyu yanıtladı.

Trump, "Bu konu üzerine gelecek hafta çalışacağız, Kongre’yle yakın bir çalışma içerisindeyiz. Birlikte çalışıyoruz, hepsi yetenekli insanlar. Türkiye ve Suudi Arabistan’la birlikte çalışıyoruz. Bu konuda güçlü bir fikir oluşturuyorum." diye konuştu.

İran yaptırımlarında Türkiye muafiyeti

Trump ayrıca, Türkiye'nin de dahil olduğu 8 ülkeye, İran'a yönelik yaptırım paketinde petrol ithalatı konusunda muafiyet tanınmasına ilişkin de açıklamalar yaptı.

Bir soru üzerine Trump, “ABD tarihindeki en büyük yaptırımları uyguladık.” değerlendirmesinde bulunarak, şu ifadeleri kullandı:

"Fakat bazı ülkelere süre verdim, çünkü talepte bulundular. Bunu yaptım, çünkü petrol fiyatlarının varil başına 100 veya 150 dolara çıkmasını istemiyorum. Çünkü fiyatları aşağı çekiyorum. Eğer bakarsanız, petrol fiyatlarının aşağı düştüğünü görürsünüz."

Trump petrol fiyatlarının son aylarda düşüşte olduğunu vurgulayarak, "Yaptırım konusunda çok sert olmak yerine, petrolün bazı ülkelere gitmesinde sorun görmedik. Petrol fiyatlarının yükselmesini istemiyorum. Çok hassas bir pazar. Zaman içerisinde belki daha sert bir pozisyon alacaklar. Fakat dünya genelinde petrol fiyatlarının yükselmesini istemiyorum.” diye konuştu.

TRT Haber

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 1
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE