Saturday, 07 December 2019
.
.
chevron_left chevron_right
Dünya

Sydney saldırganı uyuşturucu bağımlısı anksiyete bozukluk hastası çıktı

Avustralya basını, dün öğleden sonra Sydney merkezinde bıçakla dehşet saçan saldırgan Mert Ney ile ilgili kişisel ayrıntılara yer verdi. 21 yaşındaki Ney’in Sydney’in batısındaki Blacktown yakınlarında Marayong’da bir evde büyüdüğü, Kıbrıs Türk’ü anne babanın oğlu ve 3 kardeşin ortancası olduğu bildirildi.

3456 Toplam Gösterim
Sydney saldırganı uyuşturucu bağımlısı anksiyete bozukluk hastası çıktı

Polis, Ney’in bir dizi basit suçtan dolayı kendilerince tanındığını, fakat saldırı olayıyla ilgili durum olmadığını açıkladı.

Bir gazete, Ney’in Haziran ayında muşta ile yakalandığını, fakat Blacktown Yerel Mahkemesi tarafından hüküm almadan salındığını yazdı. Mert Ney’in 7 Ağustos’ta Blacktown Hastanesi aciline aşırı dozdan dolayı geldiği bildirildi. 

Polisin geçen hafta kız kardeşiyle ilgili aile içi şiddet meselesinden dolayı Ney’i aradığı da belirtiliyor.

Polis saldırı olayını terör bağlantılı olarak değerlendirmiyor ve zanlının hiçbir terör örgütüyle ilgisi olmadığı vurgulanıyor.

Görgü tanıkları Ney’in tekbir getirdiğini aktarmış, polis zanlının üzerindeki taşınabilir bellekte Yeni Zelanda cami terör saldırıları, ABD’deki katliamlarla ilgili bilgiler çıktığını, “zanlının terörizmle ilgili birtakım ideolojileri olduğuna dair” bilgi olduğunu açıklamıştı.

Ney’in yakalandığı yerde anksiyete tedavisinde kullanılan antinex adlı ilaç da bulundu.

Ney, King ve Clarence Street köşesinde elinde bıçakla görülmeden önce bir binada seks işçisi kadını öldürdü, diğer bir kadını bıçakladı ve sokakta 6 dakika boyunca dehşet saçtı.

Civardaki kahraman vatandaşlar Mert Ney’e sandalyeler ve süt kasasıyla müdahale edip etkisiz hale getirdi.

21 yaşındaki Ney’in Sydney’in batısındaki Blacktown yakınlarında Marayong’da bir evde büyüdüğü, Kıbrıs Türk’ü anne babanın oğlu ve 3 kardeşin ortancası olduğu bildirildi.

Ney ile Marayong Public İlkokulu’na giden Reen Elomari, “Çok konuşan biri değildi. Daima hızlı yürürdü, çok arkadaşı yoktu, hiçbir şey söylemezdi. Onu hep sokaklarda yalnız başına dolaşırken görürdüm” sözleriyle zanlı hakkında bildiklerini anlattı.

Eski okul arkadaşı, Ney’in kız kardeşlerinden birinin (Elomari’nin) akrabalarına ait bahçede oynadığını, utangaç Mert Ney’in katılmayı reddettiğini, kollarını kavuşturup orada durduğunu söyledi.

Elomari ve ailesi, asla Mert Ney’den şiddet beklemediklerini ve Facebook’ta saldırganın kimliğini görünce şaşırıp kaldıklarını belirttiler.

Ney’in bir diğer komşusu Jenny Threadgold, Ney’in akıl sağlığı sorunlarının olduğunun sanıldığını ve geçen günlerde bir tedavi merkezinden kaçtığıyla ilgili haberler olduğunu söyledi.

Ney’in okul arkadaşları, gencin yakın zamanda İslam’ı kabul ettiğini ve “tuhaf bir kişi” olduğunu iddia ettiler.

Zanlıyla lisede aynı sınıfta olan ve adını vermek istemeyen bir adam, saldırının ardında onun olduğunu öğrenince şoke olduğunu söyledi, “Onun daima biraz tuhaf olduğunu düşünürdüm ve Facebook’ta hep İslam’ı kabul etmekle ve buna benzer şeylerle ilgili paylaşımlar yapıyordu. Fakat bu kadar ileri gitmesini beklemiyordum” dedi.

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE