Thursday, 28 May 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Gündem

Suudi Arabistan ABD’de Bulunan Vatandaşlarının Telefonlarını Takip Ediyor

Suudi Arabistan’ın global telekom şirketlerinin açıklarını kullanarak ABD’de bulunan vatandaşlarına karşı casusluk yaptığı iddia edildi.

The Guardian’a göre Suudi Arabistan ABD’de bulunan vatandaşlarının konumlarını takip etmek için telekom şirketlerine son 4 ayda milyonlarca takip talebinde bulunmuş. Takip talepleri ise Suudi Arabistan’ın en büyük 3 GSM şirketinden yapılmış.

1110 Toplam Gösterim
Suudi Arabistan ABD’de Bulunan Vatandaşlarının Telefonlarını Takip Ediyor

The Guardian’a bilgileri sızdıran kaynağa göre bu kadar çok sayıda talebin hiçbir mantıklı açıklaması yok. Kaynak buna ilişkin olarak şöyle konuştu:

“Bunun başka bir açıklaması ya da teknik bir sebebi yok. Suudi Arabistan mobil teknolojileri silah olarak kullanıyor.”

Verileri inceleyen uzmanlar da Suudi Arabistan’ın casusluk yaptığına inanıyor.

Verilere göre izleme talepleri operatörlerin dünyanın farklı yerlerindeki kullanıcıları birbirine bağlamak için kullandığı eski bir sistem olan SS7 küresel mesajlaşma sistemi üzerinden yapılıyor. Örneğin, ABD’de bulunan bir Suudi Arabistanlı kullanıcı, Suudi Arabistan’ı aramak istediğinde arama bu sistem üzerinden aktarılıyor.

SS7 sistemi ayrıca telefonların konumlarının da takip edilebilmesine olanak veriyor ve bu sebeple güvenlik uzmanları tarafında sık sık eleştiriliyor. Normalde dolaşım ücretlerinin hesaplanabilmesi için kullanılan sistem bu şekilde istismar edilebiliyor.

Suudi Arabistan yönetimi daha önce de pek çok kez veliaht prensi Muhammed bin Selman’ın muhaliflerine siber saldırılar yapmakla suçlanmıştı. Ocak ayında Amazon’un sahibi milyoner Jeff Bezos’un telefonunun, 2018’de Prens Muhammed’in gönderdiği bir WhatsApp mesajı vasıtasıyla hacklendiği ortaya çıkmıştı.

ABD eski başkanı Obama’nın güvenlik konseyi üyelerinden Orta Doğu uzmanı Andrew Miller’a göre gözetleme, Suudi krallığının rutin çalışma yöntemi. “Sadece eleştirenleri değil, eleştirme potansiyeli olanları da gözetliyorlar” diye konuşan Miller, Suudi yönetiminin vatandaşlarının özellikle batı ülkelerinde yapacaklarından endişe duyduğunu belirtti.

Verilere göre Suudi operatörlerden ayda ortalama 2.3 milyon takip talebi gitmiş, bu ise telefonların saatte 13 kere izlendiği anlamına geliyor.

Washington ve Londra’da bulunan Suudi elçilikleri ve Suudi GSM operatörleri iddialara ilişkin yorum yapmadı.


https://www.theguardian.com/world/2020/mar/29/revealed-

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE