Thursday, 20 June 2019
.
.
chevron_left chevron_right
Gündem

Sözcü gazetesinin "İBB şirketleri zarar ediyor" haberi yalanlandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Sözcü gazetesinde yer alan Özlem GÜVEMLİ imzalı ‘İBB şirketleri 94.5 milyon lira zararda’ başlıklı haberdeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

6180 Toplam Gösterim
Sözcü gazetesinin "İBB şirketleri zarar ediyor" haberi yalanlandı

İşte o açıklama;

31 Aralık 2018 tarihli (bugün) SÖZCÜ Gazetesi’nde, CHP'li İBB Meclis Üyesi Dr. Hakkı Sağlam’a atfen ‘İBB şirketleri 94.5 milyon lira zararda’ başlığıyla yayınlanan haberde yeralan iddialara ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği doğmuştur.

Haberde yeralan, 2018 yılı III. Çeyreği itibariyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi İştirak Şirketlerinden bazılarının zarar ettiği iddiası kesinlikle doğru değildir.

Öncelikle belirtmek isteriz ki, İBB İştirak Şirketleri karlılığı ön planda tutmayıp; kamusal faydayı, kurumsal sosyal sorumluluğu, kurumsal yönetim ilkelerini benimsemiş profesyonel bir yönetim anlayışı ile yönetilen şirketlerdir.

Şirketlerimizin ara dönemlerde, yaptıkları bazı yatırımlar ile, işlerin dönemselliğinden ve mevsimselliğinden dolayı zarar ediyor gibi gösterilmesi, kesinlikle yılsonu itibariyle de zarar edeceği anlamına gelmemektedir.

2018 yılsonu itibariyle (IV. Dönem Geçici Vergi Beyannameleri 14 Şubat 2019 tarihi itibariyle verilecektir) İBB İştirak Şirketlerimizden hiçbirisi için zarar öngörülmemektedir.

Sonuçlanmamış ve Bütçe olarak IV. Dönem rakamları dahi açıklanmamış veriler üzerinden, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İştiraklari ve Başkanı Sayın Mevlüt Uysal hakkında Kamuoyunu yanıltıcı haberin düzeltilmesi ricasıyla bilgilerinize sunarız..

İstanbul Büyükşehir Belediyesi

BASIN DANIŞMANLIĞI

 

İşte, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yalanladığı, Sözcü gazetesinin doğruluğu olmayan o iddiası

Cevapsız kalan iddialar:

Zarar eden 11 şirket arasında nakit akışı en yüksek olan İSPARK'ın da bulunması dikkat çekti.

İkinci sırada yer alan İSPARK da 17 milyon 949 bin lira zarar etti.

Sağlam, İSPARK gibi bütün hasılatı nakit olan, nakit akışı bu kadar yüksek şirketin batık durumda olmasının mümkün olmadığını vurguladı.

SEÇİM ÇALIŞMALARINDA MI KULLANILDI?

Şirketlerden 24 Haziran seçim çalışmalarına kaynak aktarıldığını öne süren Sağlam, “Üçüncü çeyrek, 24 Haziran seçimlerinden sonraki dönemi kapsıyor. Mevlüt Uysal'ın 24 Haziran seçimlerinde bu şirketleri açık olarak siyasi emelleri için kullandığı anlaşılıyor. İstanbul halkı bunun hesabını 31 Mart seçimlerinde elbette soracaktır” diye konuştu.
Sağlam şöyle devam etti:

“Yarım milyondan fazla İstanbul'unun suyu ve doğal gazı kesik. Ulaşım çok pahalı, sabah kartına 5 lira yükleyen işçi ve öğrenci bir simit yiyip günü tamamlayarak akşam eve dönmeye çalışırken; İBB Başkanı Uysal bir şekilde yurttaşlarımızın parasını hiç etmiştir. Bu kul hakkı yemektir. Bu adaletsizliktir. Başta trafik ve ulaşım olmak üzere İstanbul'un bütün sorunlarını biz çözeceğiz. Halkımız ile birlikte yöneteceğiz.”

Sözcü'nün yalan haberleri FETÖ hesapları ve bazı muhalif ajanslar tarafından da paylaşıldı.

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE