Sunday, 05 July 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Gündem

"İzmir'e ayrı para ve ayrı bayrak basacaktım..."

İzmir'in CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer katıldığı bir video konferans görüşmesinde "İzmir'in ayrı bir bayrağı olsun, ayrı bir para birimi olsun" gibi projeleri olduğunu itiraf etti ve tepkiler nedeniyle bundan şimdilik geri adım attığını itiraf etti.

2382 Toplam Gösterim
"İzmir'e ayrı para ve ayrı bayrak basacaktım..."

 İzmir'in CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer önceki gün katıldığı bir video konferans görüşmesinin kaydı ile gündeme geldi. Soyer ve küçük bir grup arasında gerçekleşen bu görüşmede İzmir'in CHP'li Başkanı Soyer İzmir'in Osmanlı'nın yağmalanma sürecinde düşünüldüğü gibi ayrı bir devletçik statüsüne sokulma görüntüsü verecek ayrı bayrak ve ayrı para birimi gibi projelerinin olduğunu belirtirken bunu bir akademisyenin çalışmasına dayandırdığını iddia etti.

"AYRI BİR BAYRAK AYRI BİR PARA BİRİMİ BASACAKTIK"

Soyer konuşmasında İzmir'in ayrı bir bayrak ve İzcoin adında ayrı bir para birimi olması için bir çalışması olduğunu fakat tepkilerle ilgili endişe duyduğunu itiraf etti. İşte Soyer'in skandal ifadeleri:

ÖMER ÇELİK'TEN TEPKİ

AK Parti sözcüsü Ömer Çelik konuyla ilgili bir açıklama yaparak twitter üzerinden "Güzel #İzmir'imiz, marka şehirlerimizden biridir. Hükümetimiz #İzmir'in dünya kentleri arasında ayrıcalıklı bir yer edinebilmesi için kente aralıksız olarak büyük yatırımlar yapmıştır. İzmir B Belediye Başkanı, siyasi tartışmaları sisli bir alana sürüklüyor. Bunun yerine kentin belediye kaynaklı hizmet sorunlarına el atmalıdır." dedi.

Çelik şöyle devam etti:

Güzel #İzmir'imiz, marka şehirlerimizden biridir. Hükümetimiz #İzmir'in dünya kentleri arasında ayrıcalıklı bir yer edinebilmesi için kente aralıksız olarak büyük yatırımlar yapmıştır.

İzmir B Belediye Başkanı, siyasi tartışmaları sisli bir alana sürüklüyor. Bunun yerine kentin belediye kaynaklı hizmet sorunlarına el atmalıdır.

Bir siyasetçinin "tarihte İzmir'in bayrağı varmış" diyerek, bugün bu taleplerin hangi zehirli amaç için dillendirildiğini bilmesi gerekir. Biraz sağduyu biraz basiret bunu anlamaya yeter.

Bu sözlerin "Türkiye Cumhuriyeti" açısından nereye düştüğünü İzmir BB Başkanı hariç herkes biliyor. Buna benzer sözlerin hangi amaca dönük olarak dillendirildiği belli iken, İzmir BB'nın "düşündüm ama yanlış anlaşılır diye vazgeçtim" gibi örtülü yollara kapı açmaması gerekir.

Hergün bir siyasi öngörüsüzlük duymaktan bıktık. "İzmir bayrağı" ve "İzmir parası" diyen Belediye Başkanı bağımsızlığımızın ve vatanımızın kurtuluşunun sembol isimlerinden olan #İzmir'imizi sürekli zararlı gündemlerin içine çekiyor.

Hizmet üretemeyen bu zihniyetin, toksik ve zehirleyici gündemlerle gerçek gündemi sabote ettikleri bilinen bir gerçektir. İzmir'in toksik tartışmalara değil, elle tutulur belediye hizmetlerine ihtiyacı vardır.

MUŞ'TAN DA AÇIKLAMA GELDİ

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş da konuyla ilgili bir paylaşım yaptı;

AK PARTİ İZMİR MİLLETVEKİLİ MAHMUT ATİLLA KAYA'DAN SERT TEPKİ

CHP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, katıldığı bir video konferans üzerinden "İzmir'in ayrı bir bayrağı olsun, ayrı bir para birimi olsun" gibi projeleri olduğunu itiraf etmişti. Skandal sözlere tepkiler çığ gibi büyürken bir tepki de AK Parti MKYK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya'dan geldi.

İŞTE O TEPKİ

Kaya, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden Tunç Soyer'in sözlerine şöyle tepki gösterdi:

"Belediyeyi HDP'nin arka bahçesi haline getiren CHP'li Tunç Soyer, kamplaştırmayı, ayrımcılığı ve bölücülüğü esas alan yönetim tarzından ödün vermiyor. İzmir için bir eyalet planı olduğunu itiraf ediyor. İzmir'e ve İzmir'in temsil ettiği değerlere bundan daha büyük saldırı olamaz.

Hasan Tahsin'in düşmana ilk kurşunu sıktığı, kurtuluş mücadelesinin başladığı ve nihayete erdiği kent olan İzmir, bu aziz vatanın en kadim unsurudur. 9 Eylül 1922 günü, Yüzbaşı Şerafettin'in İzmir Hükümet Konağı'na astığı ay yıldızlı al bayrağımız, bir daha asla inmeyecektir. ‬

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, kahraman silah arkadaşlarının, bu toprakları Kuva-yi Milliye ruhuyla bize vatan yapan tüm aziz şehitlerimizin ve gazilerimizin bize öğrettiği bir şey var. Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür, bölünemez. ‬

Vatan, kişinin hem doyduğu hem de gözyaşının aktığı yerdir. Çanakkale Harbi, Kurtuluş Savaşı ve İstiklal Marşı'dır. Hasan Tahsin'dir, Yüzbaşı Şerafettin'dir, 9 Eylül'dür, İzmir'dir. Vatan, bizim evimizdir, harim-i ismetimizdir. Vatanın tapusu aziz şehitlerimizin mezar taşlarıdır." (SABAH)

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE