Monday, 06 April 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Orta Doğu

Rusya'dan PKK/YPG'ye Cevap : SİLAHLARI REJİME TESLİM EDİN

PKK'nın Suriye kolu Suriye Demokratik Meclisi’nden (MSD) bir heyet Moskova ve Şam’da bir dizi görüşmeler gerçekleştirdi. MSD/PKK'nın "Rojava’daki özerkliğin Rusya’nın garantörlüğünde devam etmesini talep ettiği, Rusya'nın ise silahların rejime teslim etmesini istediği, toplantıdan bir sonuç çıkmadığı bildirildi.

5784 Toplam Gösterim
Rusya'dan PKK/YPG'ye Cevap : SİLAHLARI REJİME TESLİM EDİN

Bedran Çiyakurd  başkanlığında PKK'nın siyasi kollarından MSD’den bir heyetin Moskova ve Şam’da Rusya ile Suriye rejim yetkilileri ile bir dizi görüşmeler gerçekleştirdiği ancak görüşmelerden bir sonuç elde edilmediği bildirildi.

BasNews’e konuşan bir kaynağın aktardığına göre, MSD heyeti Moskova’da Rojava’da Rusya’nın garantörlüğünde özerk idarenin devam etmesimi talep ettiği ancak Rusya’nın olumlu yanıt vermediğini söyledi.  

Adının açıklanmasını istemeyen kaynak, Rusya’nın ise MSD’ye silahlarını Suriye rejimine teslim edilmesini ve rejim ile anlaşmaya varmalarını, bunun karşılığında Suriye rejimini ise Rojava’yı koruma altına alacağını söylediğini dile getirdi.

ABD’nin Rojva ve Suriye’den askerlerini çekme kararı ardından Paris, Kahire, Erbil, Bağdat, Moskova ve Şam'a MSD'nin heyetler gönderdiği bildirildi.  MSD heyeti Suriye rejimi ile  Şam, Qamişlo ve Rakka’da bir dizi görüşmeler gerçekleştirmiş ancak bir sonuç elde edilememişti. Rejimin PYD'yi muhatap almayı reddettiği şartsız koşulsuz rejime ellerindeki bölgeleri teslim etmelerini dayattığı kaydedildi.

Sözkonusu kaynağa göre, MSD, Suriye rejim ordusunun Rojava ile Türkiye sınırı boyunca yerleştirilmesini istiyor, ancak ABD bu talebi şiddetle reddediyor.  

Adının açıklanmasını istemeyen kaynağa göre, Türkiye’nin Rojava’ya olası saldırısı durumunda HSD’ye bağlı askeri güçlerin IŞİD'e karşı savaşılan  Deyr ez Zor ve Hecîn'den Şengal’e çekeceğini ileri sürdü. 

MSD üyesi Bedran Çiyakurd geçtiğimiz gün Reuters’e yaptığı açıklamada Rusya’nın Rojava ile Suriye rejimi arasında arabuluculuk yapmaya hazır olduğunu,  bu konuda Rusya’nın cevabını beklediklerini söylemişti.

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE