Monday, 01 June 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Türkiye

Rakamlarla İstanbul’un yeni havalimanı

İstanbul'un adını dünyanın sayılı lojistik ve turizm merkezleri arasına yazdıracak "İstanbul havalimanı" açıldı.

4092 Toplam Gösterim
Rakamlarla İstanbul’un yeni havalimanı

Başkan Erdoğan’ın 2010 yılında verdiği müjdenin ardından İstanbul Yeni Havalimanı’nın ilk adımı 4 yıl sonra 2014’te atıldı.

Havalimanı inşaatında 30 binden fazla personel, 7 gün 24 saat aralıksız çalıştı. Tamamı 4 etaptan oluşan projede, iki bağımsız paralel pist ile 1 çapraz pist tamamlandı. Pistler 3 bin 750 metre uzunluğunda, 60 metre genişliğinde.

Yılda 200 milyon yolcuya hizmet verecek

Havalimanı tüm unsurları ile tamamlandığında 6 bağımsız piste sahip olacak.

70 bin araçlık açık ve kapalı otoparkı ile yılda 200 milyon yolcuya hizmet verecek.

İstanbul Yeni Havalimanı, Türkiye'nin ilk havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST de başarılı bir sınav verdi. Havalimanı, 4 gün boyunca yarım milyon kişiyi ağırladı.

İlk kez yer radarları kullanılacak

İstanbul 3. Havalimanı’nın kapalı alan inşaatı 3 buçuk milyon metrekareyi kapsıyor. Ana terminal binası, 1 milyon 400 bin metrekareyle tek çatı altında en büyük yapı olarak literatüre girdi.

180 bin ton demirin kullanıldığı terminal binasına Boğaziçi imajının verileceği duty-free alanı kurulacak. Yolcuların terminalden uçaklara ulaşması için 143 körük hizmet verecek.

İstanbul'un yeni havalimanında ilk kez yer radarları kullanılacak. Herhangi bir hareketlilik 2 buçuk ila 5 kilometre mesafeden itibaren tespit edilecek.

DOKUZ BİN KAMERADA HAREKETLERİ ALGILAYACAK

60 metrede bir sabit kamera olacak, 360 metrede bir PTZ kameralar, 720 metrede bir kurulan termal kameralar ve fiber optik sensörler ile hareket kaynağı bulunacak. Dokuz bin akıllı kamerayla sekiz ‘kusurlu hareket' tanımlandı.

Ayrıca havalimanında ilk etapya 35 pasaport polisi olmak üzere toplam 310 emniyet mensubu görevlendirildi. Terminal binası içinde güvenliği polis, dış çevre emniyetini ise jandarma sağlayacak. Ayrıca 100 gümrük memuru da yakın bir zamanda yeni havalimanında görev yapmaya başlayacak. Ayrıca terminal içerisinde 3 bin 500 özel güvenlik personeli de görev yapacak.

18 NOKTADAN 150 LÜKS OTOBÜSLE YOLCU TAŞINACAK

Havalimanı ulaşım ihalesini kazanan İETT şirketi Otobüs A.Ş., 18 noktadan 150 lüks otobüsle yolcu taşıyacak.

Ayrıca İstanbul Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifi 660 taksiyle yeni havalimanında görev yapacak, üç yaşını geçmemiş araçlar filoda yer alacak. Filo içerisinde 30 adet D segmenti, 50 adet E segmenti 580 adet C segmenti lüks araçlar yer alacak.

500 uçak kapasiteli havalimanında altı bağımsız pist olacak. Yılda 200 milyon yolcunun kullanması beklenen havalimanında 70 bin araçlık açık ve kapalı otopark da var.

Doğrudan ve dolaylı 225 bin istihdam

Yeni havalimanı tüm etaplar bittiğinde doğrudan ve dolaylı istihdam edilecek çalışan sayısı 225 bine ulaşacak.

Açılışa kısa bir süre kala, uçuş ve yolcu testleri tamamlanarak bilet satışlarına başlandı.

Yeni havalimanından ilk uçuşların Ankara, Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne yapılması planlanıyor.

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 1
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE