Thursday, 02 April 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Gündem

PKK/YPG, Suriye'de ailelerinden zorla kopardığı çocukları silah altına alıyor

Khalil, Mart ayında Suriye´nin kuzeydoğusunda bulunan Haseke şehrinde çarşı alışverişi yaparken kendine “Halk Koruma Birlikleri” ismini veren ve PKK ile derin bağlantıları olan bir milis tarafından tutuklandı.

5730 Toplam Gösterim
PKK/YPG, Suriye'de ailelerinden zorla kopardığı çocukları silah altına alıyor

Kısa ismi YPG olan bu terör örgütü, okula gittiğine dair belgeleri olmasına rağmen Khalil´i zorla bir minibüse bindirdi ve şehri turlarken yolda başka kişileride alıkoydu, zirâ ABD destekli örgütün gönüllülere ihtiyacı vardı.

YPG, bir başka PKK ilişkili grup olan SDG´ye, yani “Suriye Demokratik Güçleri” milisine bağlı. ABD ise bu gruba Suriye´de DAEŞ´e karşı yürütülen savaş kapsamında silahtan eğitime ve lojistiğe kadar her türlü desteği sağladı. Ancak kısa süre sonra, bu Batı tarafından pek fazla dile getirilmesede herkes SDG'nin aslında nereden ve kim tarafından yönetildiğini anladı : Kandil´den, yani yaklaşık 35 yıldır Türkiye´de terör eylemleri gerçekleştiren ve binlerce insanı katleden PKK terör örgütü tarafından.

Zorla gözaltına alınan Khalil tam 6 ay boyunca yanındaki 15 Kürt ve 350 civarı Aerap ile askeri bir eğitimden geçti. Eğitimin üçte biri PKK kurucusu Abdullah Öcalan´ın Marxist düşüncelerinin gençlerin kafasına yerleştirilmesinden oluşurken, gerisi silahlı eğitimdi. Yani okul çağında bulunan çocuklar SDG tarafından tıpkı PKK´nın yaptığı gibi kullanılıyordu.

Eğitim bittiğinde Khalil´e birliği ile birlikte Deyrizor´a, yani DEAŞ terör örgütünün son bölgesine gitme emri verildi, fakat o kız kardeşi ile birlikte Irak´a kaçmayı başardı. Ailesinin Avrupa´da mülteci olması işini kolaylaştırdı, çünkü YPG´nin bu seferde ailesini alıkoyacağını bilerek kaçamazdı.

Işte bu, ABD ve Avrupa siyasetçileri tarafından Suriye sahasındaki en etkin grup olarak tanıtılan, fakat aslında ABD tarafından da bir terör örgütü olarak kabul edilen PKK´nın kolu olan SDG´nin gerçek yüzü. Amerikan Başkanı Trump´ın yakın zamanda aldığı Suriye´den geri çekilme kararı ile bu grup artık ABD desteği görmeyecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump arasında geçen konuşma sonrası alınan bu karar Türkiye´ye sınırlarında bulunan bu terör örgütünü ortadan kaldırmak için önemli bir fırsat sunuyor ki sadece Türkiye değil, YPG tarafından birçok zulme mâruz kalan Suriyeli Araplar ve Türk destekli ÖSO da bu örgütü bertaraf ederek Suriye´yi yeniden özgürleştirmek istiyor.

Amerikan ordusu, 2014 yılında DEAŞ terör örgütü Ayn El Arab´a saldırdığında o döneme kadar bir yakınlığı bulunmadığı YPG´ye ilk defa büyük destek verdi. ABD desteğine güvenen YPG, Fırat´ın Doğusunu ele geçirdi ve özellikle bölgedeki Arap halkı baskı altına aldı. PKK, Amerika´nın bölgeden çekileceğine üzülsede, Araplar bu durumdan memnun. Şimdiden birçok Arap aşiret Türkiye destekli ÖSO´ya katılmayı düşündüğünü belirtti.

Ekim ayında YPG´den çıkmayı başaran Ali, YPG için firarların büyük bir sorun olduğunu ve buna karşı yapabilecekleri tek şeyin kaçmak isteyenleri hapise atmak olduğunu söyledi. Zorla silah altına alınan, fakat YPG veya PKK terör örgütlerine hizmet etmek istemeyen gençlerin bu yüzden Irak´a kaçması sürpriz değil. YPG sözcüsü Nuri Mahmoud´a gençlerin silahlandırılması sorulunca, 18 yaşından büyüklerin yasalara göre askeri hizmet vermesi gerektiğini ifade etti, fakat öğrenciler ile ilgili sorular sorulduğunda bunları her defasında “Bunlar Erdoğan soruları, gerçeklikten uzak sorular” diyerek cevapladı.

Ali, 20 yıl PKK´da bulunduktan sonra ayrıldı. Deyrizor bögesinde 3500 YPG´li yönetirken özel hayatından dolayı hapse atıldı ve kendi tabiri ile suçlanan kişiye hakaret etmek için kurulan sözde mahkemelerde yargılandı. Hapisten çıktıktan 6 ay sonra tekrar görevine getirildi, fakat artık korkmuştu. “Ismine demokrasi diyorlar ama demokrasi ile ilgisi yok, insan haklarını umursadıkları falan yok” diyen ve PKK´ya Kürtleri korumak için girdiğini söyleyen Ali şunları ekledi : “Gerçekler ortaya çıktı, yanlış tarafa gittiğimizi anladık”.

PKK kurucusu Abdullah Öcalan´ın abisi Osman Öcalan 2003 yılında PKK ile bağlarını kopardı ve şimdi Erbil´de yaşıyor. Kürt meselesine silahlı çözüm yolu aradığı için ve kesinlikle insan haklarından yoksun olduğu için PKK´yı şiddetli bir şekilde eleştiriyor, fakat her ne kadar kaçırılmaya karşı olduğunu belirtsede, insanların ülkelerini savunmak için savaşmalarında bir sorun olmadığını da söylüyor.

PKK, örgüte sadece kaçırma yoluyla değil, yazdığı sözde marşlar ile gençlerin beynini yıkama yöntemiyle de terörist kazandırıyor. 14 yaşındaki Hilas buna bir örnek. Hilas, marşların sözlerinden etkilendiğini ve bu nedenle PKK´ya katıldığını, bir süre sonra ise ailesini özlediğini fakat yönetimin onların yanına gitmesine izin vermediğini belirtiyor. 18 ay boyunca Mahmur kampında bulunan Hilas, ilk fırsatta Peşmerge bölgesine kaçmayı başardı ve kurtuldu.

ABD ise çocuk askerler konusunda dikkatli olduğunu ve buna izin verilmediğini söylüyor. Yüzbaşı Bill Urban, 18 yaşından küçük olduğu tespit edilenlerin geri gönderildiğini ve Amerika´nın SDG´de 18 yaş altı çocukların olduğuna dair bilgisi olmadığını iddia ediyor.

Fakat sahada durum bambaşka. 20 yaşındaki Ibrahim zorla SDG´ye alındıktan ve eğitimden geçtikten sonra DEAŞ ile savaşmak için Tel Baydar´a gönderildi. 2017 yılında Irak´a akçmayı başarınca, SDG bu kez de 27 yaşındaki abisini zorla alıkoydu. Ardından bu da yetmezmiş gibi, zaten okula da gitmediğini gerekçe göstererek 15 yaşındaki kardeşini de örgüt saflarına kattı. Ibrahim, okullarda terör propagandası yapıldığı için birçok anne babanın çocuklarını okula göndermek istemediğini belirtiyor.

Yüzbaşı Bill Urban´a sorulan bir diğer soru ise, PKK ve SDG arasındaki ilişki. Bu sorulara hem Urban, Amerika´nın YPG veya PKK ile değil, SDG ile işbirliği yaptığı cevabını verdi. Fakat bu cevabı vererek, General Raymond Thomas ile ciddi bir şekilde çelişkiye düşmüş oldu, zirâ Thomas, 2017 yılında yaptığı bir açıklamada YPG´nin isminin SDG olarak değiştirildiğini açıkca itiraf etmiş, şunları söylemişti : “Isimlerini değiştirmeleri gerektiğini söyledim ve kendilerini YPG haricinde ne olarak adlandırmak istediklerini sordum. Onlarda bir gün içerisinde Suriye Demokratik Güçleri olduklarını söylediler. Oraya demokrasi kelimesini sıkıştırmak akıllıcaydı”.

Başkan Trump´ın geri çekilmeyi açıklamasından sonra, Türkiye önce olduğu gibi yine kararlı bir şekilde bu terör örgütünü yok etmek için hazırlıklarında sona yaklaştı. Türk Silahlı Kuvvetleri´nin yanı sıra Özgür Suriye Ordusu da hazırlandı ve neredeyse her grup Münbiç sınırına ve Fırat´ın doğusuna ciddi bir kuvvet yığdı. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatının çok çok daha üstünde bir askeri sevkiyat ve ciddi bir hazırlık ile birlikte büyük bir kararlılık gözlemleniyor. Türkiye, yapacağı bu büyük operasyon ile PKK işgali altındaki Suriye topraklarını tamamiyle özgürleştirerek, sınırlarındaki bu tehlikeyi bertaraf edecek

Çeviri: Bedrettin Bölükbaşı

Kaynak: https://theintercept.com/2018/12/28/syria-withdrawal-kurds-pkk/

 

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE