Friday, 24 May 2019
.
.
chevron_left chevron_right
Orta Doğu

PKK/YPG Sözcüsü Nuri Mahmud: Suriye’nin Bölünmesine Karşıyız

"Kürdistan hayalleri ile Suriye'de ABD'ye mayın eşekliği yapan PKK, ABD'nin Suriye'den çekileceğini ilan etmesi ve Türkiye'nin operasyon yapacağını duyurması sonrası "Kürdistan" hayalinden vazgeçtiğini ilan etti. Esed rejiminden yardım dilendi.

36054 Toplam Gösterim
PKK/YPG Sözcüsü Nuri Mahmud: Suriye’nin Bölünmesine Karşıyız

PKK'nın Suriye kolu YPG'nin Sözcüsü Nuri Mahmud, Suriye’nin bölünmesine karşı olduklarını belirterek, Suriye’deki tüm tarafların bir araya gelerek bu konuyu tartışması gerektiğini söyledi.

Suriye rejimi Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdat’ın "Kürt gruplarla diyalogdan başka alternatif yoktur" açıklamasını Rus televizyon kanalı RT’ye yaptığı açıklamada değerlendiren YPG Sözcüsü, şöyle konuştu:

“Burada iki husus söz konusudur. Birinci husus dışarıdan yapılan müdahalelerdi. Özellikle Türkiye’nin olası saldırılarıyla karşı karşıya kalabiliriz. İkinci husus ise iç meselelerimizdir. Eğer yeni bir sistem ve yönetim oluşursa, sorunlara da bir çare bulunur.”

Suriye’nin bölünmesiyle ilgili çeşitli planların yapıldığını ve bu planlar içerisinde Türkiye’nin de olduğunu savunan Mahmud, “Suriye’nin toprak bütünlüğü önemlidir, ancak yeni bir sistemin oluşması gerekir ki tüm taraflar birbiriyle anlaşabilsin” dedi.

“Biz 8 yıldır DAİŞ’le mücadele ediyoruz, bu mücadelenin yanı sıra Türkiye’nin saldırılarıyla da karşı karşıya kalıyoruz. Bu yüzden bir an önce Suriye’deki tüm tarafların masaya oturması gerekiyor. Ancak yapılacak görüşmelerde, hiçbir taraf kendisini diğer tarafın üstünde görmemelidir. Çünkü bu, Suriye halklarının yararına olmayacaktır.”

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdat YPG'ye Yeşil Işık Yakmıştı 

ABD'nin Suriye’den çekilme kararı sonrasında YPG/PKK'nın geleceğine ilişkin Şam rejimi Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdat, "Kürt gruplarla diyalogdan başka alternatif yoktur diyerek, “Suriye hükümeti, Türk müdahalesini göz önüne alarak Kürt gruplarla temaslarını yeniden etkin hale getirdi” ifadesini kullanmıştı.

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 1 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE