Saturday, 30 May 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Türkiye

Otomotivde tüm zamanların en yüksek ikinci ihracatı yolda

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliğine göre, otomotiv ihracatı yıl sonunda 30 milyar doları aşacak.

1002 Toplam Gösterim
Otomotivde tüm zamanların en yüksek ikinci ihracatı yolda

2019'un ocak-ekim döneminde Türkiye otomotiv endüstrisi ihracatı 25,4 milyar dolara çıktı.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, sektörün yıl sonu beklentileriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Sektörün "tüm zamanların en yüksek dış satım rakamı"nı 31,6 milyar dolarla geçen yıl yakaladığını anlatan Çelik, 2019'un 2018'e göre yüzde 3,5 geride gittiğini söyledi.

Sektörün ana pazarının Avrupa Birliği (AB) ülkeleri olduğuna ve daha çok euro bazlı ihracat yapıldığını belirten Çelik, "Euro-dolar kurunun 2019'da geçen yıla göre dezavantajlı olması, bizim ihracatımızın euro ile yapılıp dolarla sayılmasından dolayı bir miktar geride gittiğimizi gösteriyor. Euro bazlı ihracat istatistiği tutuyor olsaydık 2019 yılında da euro bazında ihracatımızda yüzde 1'lik de olsa bir artış görebilecektik" dedi.

2017'den itibaren ivme yakalandı

Çelik, sektörün yılın 10 ayındaki performansının, kalan süreçle ilgili ipuçları verdiğini söyleyerek, şunları anlattı:

"Yıl sonunda 30 milyar doları çok rahat geçeceğimizi görüyoruz. 30 milyar dolarlık ihracat, otomotiv endüstrisi açısından bir eşik, bu rakamı rekor kırdığımız 2018 yılında geçmiştik. Bu yıl 30 milyar doları, hatta 31 milyar doları geçebileceğimizi öngörüyoruz. En yüksek ikinci ihracat yılı olacak diyebiliriz. 2017 yılında 28,5 milyar dolardı. 30 milyar dolara en yakın yılımız 2017 idi. Ondan önceki yıllarda zaten 25 milyar doların altında ihracatımız vardı. Bu yıl 31 milyar dolarlık ihracat tabii ki başarılı bir sonuç. Bu rakam Türkiye ihracatının da yüzde 17'lik bir kısmını kapsıyor."

Yeni pazarlar: Kuzey Afrika, Rusya, İsrail

Sektörün geleneksel pazarı olan AB ülkelerine ihracatta bu sene yüzde 10'a yakın daralma yaşandığını söyleyen Çelik, bunun bir kısmını yeni pazarlarla telafi ettiklerini dile getirdi.

Otomotivde yeni pazarların Kuzey Afrika, Rusya, İsrail ve Amerika ülkeleri olduğunu belirten Çelik, şunları söyledi:

"Bu ülkelere ihracatımız iki haneli yüzdesel büyümelerle karşı karşıya. Bu açıdan ihracat pazarının çeşitlendirilmesi adına bu yıl, önceki yıllara göre daha iyi ancak hala bu konuda yapılacak çok şey var çünkü ihracat açısından bakıldığında AB ülkelerine bağımlılığımız yüzde 77 seviyelerinde. Bu rakam yüzde 80 seviyelerinden yüzde 77 seviyelerine indi."

Çelik, diğer pazarlara ihracatı da artırmaları gerektiğini vurguladı.

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE