Friday, 10 July 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Dünya

Netanyahu'nun 'gizli nükleer deposu' olduğunu iddia ettiği binayı Euronews görüntüledi

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun Birleşmiş Milletler (BM) Genel Meclisinde fotoğrafla göstererek İran’ın gizli nükleer deposu olduğunu iddia ettiği yeri Euronews muhabiri ziyaret etti.

2982 Toplam Gösterim
Netanyahu'nun 'gizli nükleer deposu' olduğunu iddia ettiği binayı Euronews görüntüledi

Euronews Tahran muhabiri Javad Montazeri, Netanyahu’nun fotoğrafta gösterdiği ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Yukio Amano'dan acilen teftiş edilmesini istediği tesisin bulunduğu Torquzabad’a gitti.

Montazeri, normalde yoğun güvenlik kontrolü altında bulunması beklenen nükleer madde depolarının aksine Netanyahu’nun gösterdiği binada koruma görevlilerinin olmadığına dikkat çekti.

Diğer yandan binaya ulaşmaya çalışan muhabire giriş izni verilmedi ve kameraya içerdeki kişiler tarafından taş atıldı.

Bina çevresinde yaşayanlar, burada bir gizli nükleer deposu olduğuna inanmanın güç olduğunu ve Netanyahu’nun kamuoyunu ‘oyaladığını’ söyledi.

Gizli nükleer deposu olduğu iddia edilen binanın yanındaki halı mağazası sahibi: “Birileri Netanyahu’yu kandırmak için bu bilgiyi kendisine ulaştırmış olmalı. Bu binanın sahibinin içmek için su almaya bile parası yok. Su idaresi faturalarını ödemediği için bu binanın suyunu kesti. Suyu bile olmayan bina sahibi şimdi burada atom bombası yapıyor, gelin de inanın buna! ” dedi.

Binanın yanında oturan İranlı bir kadın ise, “İsrail İran hükümetine karşı olduğu için bu tür iddialar ile sürekli kamuoyunu bize karşı kışkırtıyor. Bunu anlamak zor olmasa gerek.” ifadelerine yer verdi.

Ne olmuştu?

BM Genel Meclisi zirvesinde konuşan Netanyahu, Tahran'daki bir depoda gizli, nükleer silah yapımında kullanılabilecek materyallerin olduğunu iddia etmişti.

BM'yi konuyla ilgili soruşturma yapmaya çağıran Netanyahu, 'gizli nükleer deponun' yerini İsrail'in bildiğini de öne sürmüştü. Netanyahu, bu gizli depodan 300 ton nükleer silah yapımında kullanılabilecek envanter olduğunu kaydetmişti.

Diğer yandan İran hükümeti, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (IAEA), ülkedeki nükleer faaliyetlerini izlediğini ve bu iddiaların doğru olmadığını belirtmişti.

Euronews Türkçe

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE