Saturday, 20 April 2019
.
.
chevron_left chevron_right
Bilim ve Teknoloji

NASA’nın gezegen avcısı Kepler Uzay Teleskobu öldü!

Bugüne kadar 2600'den fazla gezegen keşfeden Kepler, bir süredir yakıtının tükenmesi nedeniyle sorunlar yaşıyordu. NASA mühendisleri, yörüngesinde yüzüp giden teleskobu kapatma kararı aldıklarını duyurdu.

21648 Toplam Gösterim
NASA’nın gezegen avcısı Kepler Uzay Teleskobu öldü!

Kepler, bundan böyle Dünya'dan yeterince uzak olan kararlı yörüngesinde amaçsızca sürüklenecek. Kepler misyonunun kurucu müdürü William Borucki "35 yıl önce Kepler'i tasarlamaya başladığımızda, güneş sistemimizin dışındaki tek bir gezegeni bilmiyorduk. Artık gezegenlerin her yerde olduğunu biliyoruz." dedi.

NASA'nın Bilim Misyonu Direktör Yardımcısı Thomas Zurbuchen, “NASA'nın ilk gezegen avcılığı misyonuyla yola çıkan Kepler tüm beklentilerimizi fazlasıyla karşıladı. Güneş sistemi ve ötesinde yaşam arayışımızın yolunu açtı. Bize ötelerde kaç tane gezegenin olabileceğini göstermekle kalmadı, bilim dünyamıza güçlü bir araştırma alanı açtı. Keşifleri evrendeki yerimizi aydınlattı. Yıldızların arasındaki gizemli olanaklara kapı araladı” dedi. 6 Mart 2009'da göreve başlayan Kepler uzay teleskobu, o zamanki uzay gözlemleri için kullanılan en büyük dijital kamera ile yıldız parlaklığını ölçmede kullaılan son teknolojileri bir araya getirmişti. Kepler, güneş sisemi dışındaki gezegenleri keşfetmek için Kuğu takımyıldızı Cygnus'un hemen yamacına, 150.000 yıldıza sürekli olarak bakacak şekilde konumlandırılmıştı. Kepler, misyonu boyunca, güneş dışındaki yıldızlar etrafında dönen gezegenlerin keşfine yol açan yakın bilimsel bir çalışmaya yön verdi.

Bu gezegenlerin birçoğu NASA tarafından yaşamı destekleyecek umut verici adaylar olarak açıklandı. Bunlardan en önemlisi “Dünya 2.0” olarak adlandırılan ve dünyamıza çok benzeyen gezegendi. Keplerin çalışmaları ayrıca, yaşanabilir gezegenlerin bilim adamlarının daha önce düşündüklerinden çok daha yaygın olduğunu ve gelecek yıllarda yabancı hayatın bulunabileceği konusunda iyimserlik artışına neden oldu. Emekli teleskop Kepler'in çalışmaları, gece gökyüzüne baktığımızda gördüğümüz yaklaşık 20 ila 50 yıldızın tıpkı dünyaya benzer büyüklükte gezegenler tarafından orbite edildiğini ortaya koydu. NASA, gezegen avcılığı görevinin diğer uzay araçlarına aktarılacağını duyurdu.

 

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 1 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE