Monday, 17 February 2020
.
.
chevron_left chevron_right
ABD

Müslüman kadın kendisine yapılan saldırı karşısında New York polisi hiçbir şey yapmayınca kendi soruşturmasını yürüttü

Geçtiğimiz ay New York’da bir grup tarafından saldırıya maruz kalan başörtülü Müslüman genç kız, saldırı sonrası saldırganlardan şikayetçi oldu. Ancak New York polisi yetersiz kanıt olduğu gerekçesiyle soruşturmayı yürütmedi. Genç kız kendi çabalarıyla saldırının görüntülerini bulduktan sonra suçlular polis tarafından yakalandı.

3126 Toplam Gösterim
Müslüman kadın kendisine yapılan saldırı karşısında New York polisi hiçbir şey yapmayınca kendi soruşturmasını yürüttü

22 yaşındaki Fatoumata Camara 10 Mayıs’ta bir grup genç tarafından saldırıya uğradı. Nefret saldırısı sonucu burnu kırılan ve yaralanan Camara New York polisine gitti ve nefret suçundan saldırganlardan şikayetçi oldu. Yetersiz kanıt olduğunu söyleyen polis Camara’ya bir şey yapamayacaklarını söyledi. Bunun üzerine Camara kendi çabalarıyla elde ettiği kamera görüntülerini polise teslim etti. Bunun üzerine New York polisi soruşturmayı yeniden başlattı ve suçluları yakaladı.

Camara: ‘’o gece yaşananlardan kendi adaletimi aramaya karar verdim ‘’dedi.

Geçtiğimiz yıllarda New York şehrinde Müslümanlara karşı nefret suçlarında büyük bir artış yaşandı. 2016 yılından bu yana Müslümanlara karşı saldırılar yüzde 74 oranında arttı. Camara gibi başörtüsü giyen genç kadınlar saldırganların ilk hedefi oluyor.

Camara saldırıya uğradığında New York Teknoloji Üniversitesi’nin ödül töreninden ayrılmış ve eve doğru gidiyordu. Üniversite’den çıktıktan sonra otobüse binen Camara orada insanların kendisine hakaret etmeye başladığını belirtti. Camara, otobüste bulunan 10-12 kişinin kendisine bir şeyler attığını ve ‘’aptal siyahi’’ gibi hakaretler edici sözler kullandıklarını söyledi. Otobüsten indikten sonra grubun kendisini takip ettiğini ve şiddete maruz kaldığını anlattı. Kamera görüntülerine göre saldırganlar Camara’ya tekme ve yumruk attıktan sonra başındaki baş örtüsünü zorla çıkardılar. Ayrıca çantasında bulunan pasaport, nakit para ve diğer kimlikler de saldırganlar tarafından gasp edildi. Elbisesi parçalanan ve burnu kırılan genç kız hastaneye götürüldü.

Daha sonra Camara’ya polisler tarafından 18 kişilik şüpheli listesi gösterildi. Ancak kafa travmasından dolayı olayları tam olarak hatırlayamayan Camara kimseyi teşhis edemedi. Bunun üzerine polisler soruşturmayı kapatacaklarını söylediler. Birkaç gün sonra polise giden Camara olay yeri raporunu incelemek istediğini söyledi. Ama mahkeme kararı olduğunu belirten polis bunun mümkün olmadığını Camara’ya söyledi. Buradan bir sonuç alamayacağını anlayan Camara, saldırıya uğradı yerdeki bir dükkânın güvenlik kamerası görüntülerini izledi ve saldırı anının kayıtlarının kopyasını aldı. Daha sonra polise giden Camara soruşturmanın yeniden açılmasıyla suçluları yakalatmış oldu.

Saldırı sonrası polisin kendine yeterince yardımcı olmadığını söyleyen Camara, bu durumdan çok etkilendiğini söyledi. Camara: ‘’Umarım bu tip bir olay bir daha herhangi bir Müslüman genç kızın başına gelmez’’ dedi. 

Kaynak: https://m.huffpost.com/us/entry/us_5cfeca32e4b0da64c5362d58/amp?guccounter=1&guce_referrer=aHR0cHM6Ly90LmNvL0psZHBoWU8wU2k&guce_referrer_sig=AQAAAIE6K_ICm1e-BDNdEaAGHXCshDDUVhZObEzPBVu2zIPqsVYd_jlqfkB3Guz-hPwhsLGtzNUd1iQMZvePc_JJIZ1468otwhbJJFmGQ67NnKoZTXoEq8tvTN0qlykTuT0sQ0TO2jrk16GcSQiyCq2cQy5lmehHOObnr2YHIRxD_GIO

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE