Friday, 20 September 2019
.
.
chevron_left chevron_right
Dünya

Mültecilere yardım eden biyologa 20 yıl hapis

35 yaşındaki Alman biyolog ve gemi kaptanı Pia Klemp 1000’lerce mülteciyi Akdeniz’de boğulmaktan kurtardıktan sonra Italya’da gözaltına alındı ve 20 yıl hapis cezası alması gündeme getirildi

2532 Toplam Gösterim
Mültecilere yardım eden biyologa 20 yıl hapis

35 yaşındaki Alman biyolog ve gemi kaptanı Pia Klemp 1000’lerce mülteciyi Akdeniz’de boğulmaktan kurtardı. 2017 yılının yaz aylarında gemisine Italya’daki Lampedusa limanında yetkililer tarafından el konuldu. Klemp’in Italya’da 20 yıl hapis cezası alması gündemde. Suçlama ise “yasadışı mültecilerin girişine yardım etmek”.

Ekibi ile birlikte mültecileri kurtarmak için yaptığı gemi seyahatlerini bağışlar ile karşıladığını ve iki hatalık bir görevin yaklaşık 50 bin euroya mâl olduğunu söyleyen Klemp, şu sıralar başka birşey için para topladıklarını ifade ediyor.

Klemp ve ekibi Italya’da alabilecekleri hapis cezasının yanı sıra çok yüksek miktarda para cezalarının da gündemde olduğunu ve sadece avukat ile mahkeme masraflarının 300 bin euro gibi yüksek bir rakama çıktığını belirtiyor.

Deniz yasalarına uymalarına rağmen bu haksız müdahaleye mâruz kaldıklarını söyleyen Klemp, “yaklaşık yarım milyon euroya ihtiyacımız olacağını düşünüyoruz” diyor.

Yaklaşık 5000 mülteciyi kurtaran Klemp ayrıca denizde boğulabilecek insanları kurtarmanın gittikçe daha fazla suç haline getirildiğinden şikayet ediyor. Bunun yanı sıra gemide dinleme cihazları bulunduğunu ve aralarında Italyan istihbaratının da bulunduğü en az dört kurumun kendileri ile ilgili bilgi topladığını dile getiriyor.

Bir kurtarma göreviyle ilgili Klemp şunları anlatıyor: “Iki yaşındaki bir erkek çocuğunu kurtaramadık. Sudan çıkardık, doktor ekibi hayata döndürmeye çalıştı ama olmadı. Avrupa ülkelerinin bölgedeki savaş gemilerinin yardım etmemesi ve Avrupalı yetkililerin bize yanaşabileceğimiz bir liman göstermemesi üzerine mecburen o küçük çocuğun cesedini buzluğa koyduk ve üç gün boyunca böyle yol aldık.

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE