Friday, 29 May 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Dünya

Muharrem İnce’nin Brüksel pozu tartışma yarattı

CHP'li Muharrem İnce’nin Türkiye karşıtlığıyla bilinen eski AB Türkiye Raportörü Kati Piri ile Brüksel’de verdiği samimi poz tepki çekti.

6420 Toplam Gösterim
Muharrem İnce’nin Brüksel pozu tartışma yarattı

Avrupa’da temaslarda bulunması dikkat çeken CHP’nin eski milletvekili ve Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, AB’den kimi yetkililerle görüşmelerde bulundu.

Brüksel’de Avrupa Parlamentosu yetkilileriyle görüşen İnce’nin bir araya geldiği isimlerden biri de eski Türkiye Raportörü, Avrupa Parlamentosu Sosyalist Demokrat Grubu Başkan Yardımcısı Kati Piri’ydi.

Kati Piri sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, CHP Genel Başkan Adayı Muharrem İnce’yi Avrupa Parlamentosunda karşıladığını belirtti.

Türkiye’nin PKK ve FETÖ’ye yönelik her mücadelesine “İnsan hakları” ve “düşünce özgürlüğü” eleştirisi yapan Piri’nin, en son geçen ay, FETÖ soruşturma kapsamında, hakkında yakalama kararı bulunan eski CHP Milletvekili Aykan Erdemir’le samimi pozlar vermesi tepki çekmişti.

Avrupa Birliği’nde Türkiye aleyhinde çalışmalara önderlik eden Kati Piri, Şubat ayında Türkiye’nin AB müzakerelerinin resmen askıya alınması için çağrıda bulunmuştu.  Piri “Avrupa Parlamentosu, AB’de oy veren kesimi temsil ediyor. Türkiye’nin katılım süreci gibi önemli konularda pozisyon belirliyoruz. Benim beklentim, AP Dış İlişkiler Komitesi’nin tıpkı bugün yaptığı gibi, iki hafta içinde AP’nin büyük bir çoğunluğunun Türkiye ile katılım müzakerelerinin askıya alınması yönünde karar vermesi” açıklaması yapmıştı.

İnce’nin Piri ile çektirdiği fotoğrafı sosyal medyadan paylaşması eleştiri konusu oldu. Sosyal medyadan gelen tepkilerin bazıları şöyle…

      

İnce, Avrupa temaslarıyla ilgili sosyal medya hesabından şu paylaşımları yaptı:

“Brüksel’deyiz. Dün partimizin Belçika Birlik Başkanlığı’nda burada yaşayan yurttaşlarımızla bir araya geldik. Bugün ise Avrupa Parlamentosu-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Başkan Yardımcısı İlhan Kyuchyuk ile bir araya geldik.

Avrupa Parlamentosu Sosyalist Demokrat Grubu Başkan Yardımcısı Kati Piri ve Avrupa Parlementosu Sosyalist Demokrat Grup Başkanı ve yeni dönem Türkiye Raportörü Iratxe Garcia Perez ile görüştük.

Avrupa Parlamentosu Sosyal Demokrat Grup Milletvekilleri Sándor RÓNAI (Macaristan), Kati Piri (Hollanda), Isabel SANTOS (Portekiz), Pierfrancesco MAJORINO (İtalya), Dietmar KÖSTER (Almanya) ile akşam yemeğinde son gelişmeleri konuştuk.”

Veryansın TV

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE