Thursday, 28 May 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Dünya

Muhammed bin Zayed, Esad’ı İdlib ateşkesini bozmaya zorluyor

Abu Dabi veliaht prensinin Türkiye’yi Suriye’de meşgul edip Trablus için verilen savaştan uzaklaştırma planını Rusya bozdu.

10206 Toplam Gösterim
Muhammed bin Zayed, Esad’ı İdlib ateşkesini bozmaya zorluyor

 

 

Abu Dabi veliaht prensi Muhammed bin Zayed (MBZ) Beşşar Esad’a, İdlib’de Türkiye destekli muhalifler ile yapılan ateşkesi bozdurmak için gayretle ve inatla girişimlerde bulunuyor.

Son aylarda Esad güçleri Rus hava desteğiyle Suriye’nin kuzeybatısında bulunan İdlib’de yüzlerce sivili öldürüp milyonlarcasını da Türkiye sınırına göç etmeye zorlayarak ciddi ilerlemeler kaydetti.

Türk ordusu şubatta müdahalede bulunarak çatışmayı dengeledi. Bu da Moskova aracılığıyla yapılan ateşkes ile sona erdi.

Ancak MBZ, hem Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin’in arasında varılacak ateşkes anlaşmasını engellemeye çalıştı hem de Esad’ı arayarak saldırılarını yeniden başlatması yönünde teşvik verdi.

5 Mart’ta Kremlin’de yapılan dört buçuk saatlik toplantının ardından varılan ateşkes anlaşmasının imzalanmasından günler önce veliaht prensi, kardeşinin vekili Ali eş Şemsi’yi ve ulusal güvenlik danışmanı Tahnun bin Zayed’i Şam’a Esad ile bir anlaşma yapmak üzere gönderdi.

MBZ’nin planları ile ilgili bilgi sahibi olan kaynaklara göre veliaht prensi, Esad’a muhaliflerin son kalesi olan İdlib’e başlattığı saldırıları devam ettirmesi karşılığında 1 milyarı mart ayı bitmeden ödenmek üzere toplam 3 milyar dolar ödemeyi kabul etmişti. Ateşkes ilan edildiğinde ise bunun 250 milyon doları halihazırda ödenmişti.

Anlaşma çok gizli bir şekilde yapılmıştı. Abu Dabi özellikle ABD’nin bu anlaşmadan haberdar olmamasını istiyordu. Zira Washington yönetimi Türk ordusunun İdlib’de giriştiği harekâtı desteklediğini belirtmiş, Ekim’de İran’ın dondurulmuş varlıklarının serbest bırakılmasına karşı olduğunu belirtmişti.

Üst düzey bir kaynak “İdlib çatışmaları sırasında, El Şemsi Esad ile buluştu ve ona Erdoğan ile bir ateşkes anlaşmasına varmamasını söyledi. Bu Erdoğan-Putin toplantısının hemen ardından oldu. Esad ise mali desteğe ihtiyacı olduğunu söyleyerek cevapladı” dedi.

Esad’ın “nakitleri olmadığı için İran para vermeyi kesti. Ruslar ise zaten ödemiyor” dediğini aktaran kaynak, Esad’ın Suriye için 5 milyar dolar istediğini söyledi ve “3 milyarda anlaştılar, 1 milyarı mart bitmeden ödendi” diye ekledi.

İdlib’deki Türk pozisyonlarına saldırmak üzere güç toparlamaya başlayan Esad’ın planı ise askeri hareketliliği takip eden Ruslar tarafından farkedildi.
Kaynak “Putin çok kızdı” diye devam etti.

Putin, Esad’ın saldırılarını tekrar başlatmasını engellemek için savunma bakanı Sergey Şoygu’yu planlanmamış bir ziyaret dahilinde Suriye’ye gönderdi.

Kaynak, “Şoygu’nun ilettiği mesaj netti: ‘Bu saldırıyı tekrar başlatmanızı istemiyoruz. Rusya ateşkesin devam etmesini istiyor’. Ancak Emirlik 250 milyon doları çoktan ödemişti” dedi.
Üst düzey bir Türk yetkili ise Birleşik Arap Emirlikleri’nin Esad’a böyle bir teklifi yaptığını doğrulayarak “tek söyleyebileceğim, raporunun içeriğinin doğru olduğu” diye konuştu.

https://www.middleeasteye.net/news/abu-dhabi-crown-prince-mbz-assad-break-idlib-turkey-ceasefire

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE