Thursday, 02 April 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Dünya

Mossad: Netanyahu Tahran'daki Mossad operasyonunu açıklayarak çıkarlarımıza zarar verdi

Tel Aviv’de, İsrail güvenlik teşkilatlarındaki üst düzey yetkililerin, İsrail’in geçtiğimiz yıl İran nükleer projesinin sırlarını ifşa edilmesi ile ilgili gelişmelerden bir rapor hazırladıkları ortaya çıktı.

2544 Toplam Gösterim
Mossad: Netanyahu Tahran'daki Mossad operasyonunu açıklayarak çıkarlarımıza zarar verdi

Rapor, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, Tahran’da nükleer arşive girme sürecini açığa çıkarmasının İsrail'in çıkarlarına ve güvenlik hizmetlerine büyük zararlar verdiğini de belirtti.

Tel Aviv'deki güvenlik kaynakları, bu yetkililerin, bu zararların bir kısmını, konunun ele alındığı toplantılarında bir raporda sunduğunu doğruladı ancak bu zararlar hakkındaki ayrıntıları sızdırmaktan kaçındıklarını söyledi. Netanyahu’nun o dönemde kamuoyuna dramatik bir basın toplantısı gerçekleştirmek için aceleci davrandığını düşünüyor. Hatta bunun gerekli, olmadığını ve tiyatral bulduklarını ifade ettiler. Çünkü verdiği bilgiler, aslında Tahran'la büyük güçler arasındaki nükleer bir anlaşmaya varmadan önce, dünya tarafından çok iyi biliniyordu.

Netanyahu, 30 Nisan 2018’de dramatik bir basın toplantısı gerçekleştirmişti. Binyamin Netanyahu, söz konusu basın toplantısında İsrail’in birkaç hafta önce, İran yönetiminin bir nükleer silah planı hazırladığını belirten çok büyük miktarlarda gizli belgelere ulaştığını söylemişti. Mossad’ın elinde 55 bin sayfadan oluşan belgeler, 55 bin internet dosyası, iddialarını doğrulayan 183 kaset bulunduğunu ifade etti. Bunu istihbarat tarihinin en büyük başarılarından biri olarak niteledi. İsrail medyası, Mossad ajanlarının Tahran'a nasıl sızdığı, yaklaşık yarım ton ağırlığındaki bu belgeleri nasıl dışarı çıkardıkları ve üçüncü bir ülke aracılığıyla Tahran’dan Tel Aviv’e taşınması hakkında hikayeler yayınlamaya başlamıştı.

İsrail güvenlik yetkililerine göre, Netanyahu'nun açıkladığı konuların, 2015 yılında İran ile büyük güçler arasındaki nükleer anlaşmanın imzalanmasından önceydi. Bu, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (IAEA) İran'ın nükleer programını militarize etme planını sona erdirdiği bir dönemdi.

Güvenlik kaynakları, IAEA Genel Sekreteri Yukiya Amano, Netanyahu'nun nükleer arşiv hakkında açıklama yapmasının ardından, “İran’ın 2009’dan sonra çabasını sürdürdüğüne dair hiçbir kanıt bulunmuyor” demişti.

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE