Wednesday, 26 February 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Avrupa

Merkel'in halefi göçmen politikasını revize edecek

Almanya'da iktidardaki Hristiyan Demokrat Birlik Partisinin (CDU) yeni genel başkanı Annegret Kramp-Karrenbauer, ülkesindeki göçmen politikası için yeni planları olduğunu açıkladı.

1782 Toplam Gösterim
Merkel'in halefi göçmen politikasını revize edecek

Almanya'daki 18 yıldır Angela Merkel'in liderliğinde bulunan Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisi, yeni lideri olarak Annegret Kramp-Karrenbauer'i seçti.

Karrenbauer, gelecek yıl yapılacak Avrupa seçimlerinden önce, göçmen politikalarını değiştirmeye yönelik planları olduğunu söyledi ve Angela Merkel'in liberal yaklaşımının kırılabileceğini açıkladı.

Almanya'da haftalık yayınlanan Bild am Sonntag dergisine konuşan Annegret Kramp-Karrenbauer, "Göç ve güvenlik konusunda, göçmen politikaları eleştirmenleri ile bir araya gelip, somut iyileştirmeler üzerinde çalışmak istiyorum." dedi. 

Kramp-Karrenbauer daha önce de göçmenlerin Almanca öğrenmesi gerektiğini söylemişti ve sabıka kaydı olanların ülkede kalmaması gerektiğini savunmuştu. 

Merkel'in göç politikası oyları düşürmüştü

Merkel'in göçmenler için 2015 yılında başlattığı "açık kapı" yaklaşımı popülaritesini düşürmüş ve bölgesel seçimlerde kayıplara yol açmıştı.  18 yıl CDU Genel Başkanlığını yürüten Angela Merkel, ekim ayı sonunda genel başkanlık için yeniden aday olmayacağını ve bu yasama dönemi sonuna kadar başbakanlık görevini sürdüreceğini açıklamıştı.

Irkçılık tartışmaları en çok AfD'ye yaradı

2015'teki mülteci kriziyle başlayan ve 1 milyon sığınmacıyı kabul etme kararı ile hızlanan aşırı sağın yükselişi, göçmen ve Müslüman karşıtlığıyla bilinen Almanya için Alternatif (AfD) partisine yaramıştı. Bevyera eyaletindeki sonuçlara göre aşırı sağcı AfD partisi, yüzde 10,7'lik oyla ilk kez Bavyera parlamentosuna girmişti.

Avrupa'da yükselişe geçen aşırı sağ görüşler sebebiyle ırkçı grupların sesi her geçen gün daha fazla duyuluyor. Almanya'da da etkili olan bu durum, göçmenlerin yaşam şartlarını zorlaştırıyor. 

TRT Haber

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE