Friday, 22 November 2019
.
.
chevron_left chevron_right
Dünya

Koalisyon uçağı PYD'yi vurdu, bölge IŞİD kontrolüne geçti

Suriye'de askeri-diplomatik bir kaynak, ABD Hava Kuvvetleri'nin profesyonellikle bağdaşmayan eylemleri yüzünden koalisyona ait iki F-15'in, DEAŞ'a yönelik operasyon halindeki Demokratik Suriye Güçleri (DSG/PYD/PKK) birliğini vurduğunu bildirdi.

1992 Toplam Gösterim
Koalisyon uçağı PYD'yi vurdu, bölge IŞİD kontrolüne geçti

Sputnik’e konuşan kaynak, “ABD Hava Kuvvetleri’nin profesyonellikle bağdaşmayan eylemleri yüzünden bugün koalisyona ait iki F-15 savaş uçağı, DEAŞ'a saldıran PYD birliğini bombaladı. DSG/PYD/PKK'lı terörist öldü, yaklaşık 15 terörist de yaralandı” dedi.

Alınan bilgiye göre, Deyr ez-Zor bölgesinin Hacin yerleşimi yakınlarında, ABD öncülüğündeki koalisyonun desteğiyle DSG’nin IŞİD’e yönelik başarısız saldırısı devam ediyor.

Alınan bilgiye göre, Deyr ez-Zor bölgesinin Hacin yerleşimi yakınlarında, ABD öncülüğündeki koalisyonun desteğiyle PKK/PYD'nin DEAŞ'a yönelik başarısız saldırısı devam ediyor.

Kaynak, “Suriye’nin bu bölgesindeki teröristlere karşı mücadelenin imitasyonu 6 aydan uzun bir süredir devam ediyor ve Washington tarafından bu ülkedeki yasadışı varlığını haklı göstermek için kullanılıyor” diye kaydetti.

ABD güçleri ile PKK/PYD/DSG arasındaki koordinasyon yokluğunun yeni operasyonun başarısızlığı yanında, PYD'li teröristlerin kitleler halinde firar etmesine yol açtığını vurgulayan kaynak, operasyonun yürütüldüğü bölgenin DEAŞ'ın kontrolü altına geçtiğini aktardı.

Kaynak, “Tüm bu yaşananlar, ABD’nin Suriye’deki politikasının başarısız olduğunu gösteriyor. ABD, Irak’ta olduğu gibi Suriye’de de sorunları çözmüyor, aksine yeni sorunlar yaratıyor” diye konuştu.

‘DEAŞ'ın ELİNDEKİ ESİRLER ARASINDA AVRUPALILAR DA VAR’

DEAŞ'ın 13 Ekim’de El-Bahra yerleşimi yakınındaki mülteci kampına saldırdığını hatırlatan kaynak, “DEAŞ'ın bu bölgede esir aldıkları arasında, Batı Avrupa ve diğer ülkelerin vatandaşları dahil 750’den fazla kişi bulunuyor” dedi.

DEAŞ'ın esirleri canlı kalkan kullanarak Fırat’ın doğusunda kendi kurallarını belirlediğini anlatan kaynak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Onlar, PKK/PYD/DSG’nin özel kamplarda tuttuğu tüm yandaşlarının derhal serbest bırakılması için PYD'li teröristlere ültimatomlar sürüyor ve Fırat’ın doğusunda yeni toprakların kontrollerine teslim edilmesini talep ediyor. Baskı aracı olarak da her gün esirleri kurşuna diziyor”.

Sputnik

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE