Wednesday, 19 February 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Yaşam

Kedilerin annesi İdlib'deki bombardımandan tekerlekli sandalyesiyle kaçtı

İdlib'in Maarratünnuman ilçesinden ayrılan 60 yaşındaki İbtisam Said, 35 kedisinden sadece birini yanına alabildi.

3618 Toplam Gösterim
Kedilerin annesi İdlib'deki bombardımandan tekerlekli sandalyesiyle kaçtı

Suriye'nin İdlib ilinde Beşşar Esed rejimi ve destekçilerinin saldırılarında yaralanarak tekerlekli sandalyeye mahkum olan 60 yaşındaki İbtisam Said, yoğun bombardıman nedeniyle ilçeden ayrılmak zorunda kalırken, baktığı kedilerden sadece birini yanında götürebildi.

İdlib'in güney kırsalındaki Maarratünnuman ilçesinde yaşayan 60 yaşındaki Said, Esed rejimi ve destekçilerinin ilçeye düzenlediği bir saldırıda yaralanarak, tekerlekli sandalyeye mahkum oldu.

Saldırıda bir oğlunu kaybeden yaşlı kadının diğer oğlu ise doğuştan engelli.

Said, Esed rejimi ve Rusya'nın yoğun bombardımanın ardından, ilçedeki diğer siviller gibi göç etmek zorunda kaldı ancak onlardan farklı bir burukluk yaşadı. 

Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) ekiplerinin yardımıyla tekerlekli sandalyesiyle ilçeden ayrılan Said, baktığı 35 kediden sadece birini yanına alabildi.

Yaşlı kadın, yol arkadaşlığı yaptığı kedisini kucağından ayırmazken, geride bıraktığı kedileri için AA muhabirine, "Bu bombalar beni hem evimden, hem sevdiklerimden hem de kedilerimden etti. Bensiz ne yapacaklarını bilmiyorum. Kendi halimize üzülüyoruz ama onları da unutamıyorum." açıklamasında bulundu.

Said, "Sesimi bütün dünyaya duyurmak istiyorum. Herkesin durumumuzu bilmesini istiyorum. Gelin ve Beşşar Esed'in yaptığı zulmü görün. O zalim yüzünden perişan olduk." dedi.

Gözleri dolan yaşlı kadın, "Bizi buradan zorla çıkarıyorlar. Bize destek olun. Hiçbir şeyimiz yok. Sokaklarda saldırılar altında kalıyoruz. Bize acıyın." ifadelerini kullandı. 

İdlib'deki göç

İdlib'in güneyindeki yerleşimler ve özellikle Marratinnuman ilçesi kırsalı, göç veren bölgelerin başında geliyor.

Rejim güçleri ve Rusya'nın devam eden saldırıları sonucu kaçan sivillerin büyük bir kısmı, Hatay'ın Reyhanlı ilçesi karşısındaki Suriye topraklarında yer alan Atme, Kah, Deyr Hassan ve Kefer Lusin gibi bölgelerdeki sınıra yakın kamplar ile İdlib'de zeytin ağaçlarının bulunduğu alanlara, Türkiye'nin terörden arındırdığı Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı bölgelerine sığınıyor. Saldırıların yoğun olduğu alanlardan nispeten sakin yerlere ve özellikle Türkiye sınırı yakınına göç edenlerin sayısı ise 2019 içerisinde bir milyonu aştı. Yalnızca geçen ay başından bu yana bölgede yerinden edilenlerin sayısı 205 bini buldu.

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE