Monday, 24 February 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Dünya

Kaşıkçı'dan sonra bir gazeteci cinayeti daha

Cemal Kaşıkçı'nın Suudi yönetimi tarafından öldürülen tek isim olmadığı ortaya çıktı. Tümgeneral Ali el Kahtani'nin(*) yanı sıra, muhalif gazeteci Turki Bin Abdul Aziz Al-Jasser'in de cezaevinde işkenceyle öldürüldüğü ileri sürüldü.

2910 Toplam Gösterim
Kaşıkçı'dan sonra bir gazeteci cinayeti daha

Cemal Kaşıkçı cinayetinin dünya gündemine oturmasının ardından gözlerin çevrildiği Suudi yönetimi hakkında yeni iddialar ortaya atılıyor. Bu iddialar arasında en ciddi olanı ise yine Kaşıkçı gibi muhalif bir gazeteci olan Turki Bin Abdul Aziz Al-Jasser hakkında.

MART AYINDA TUTUKLANDI

El jasser, Suudi makamları tarafından, Suudi yetkilileri ve kraliyet ailesinin işlediği insan hakları ihlallerini ifşa eden Twitter hesabı Kashkool'u yönetmekle suçlanarak Mart ayında Twitter'ın Dubai ofisinde bulunan Suudi casusları tarafından gözaltına alındı. Al-Jasser'in, tutukluğu sırada gördüğü işkencelere dayanamayarak hayatını kaybettiği ifade edildi.

Kaynaklara göre bu casuslar, Veliaht Prens Salman'ın eski yardımcısı El-Kahtani tarafından kurulan Suudi Siber Ordusu'nun bir parçası olarak görülüyor. El-Kahtani attığı bir tweette, sahte isimlerin hesapların arkasındaki kişileri koruyamayacağını söylemişti.

HER OLAYIN ARKASINDA O VAR

El-Kahtani ismi Türkiye ve dünyanın çok yakından tanıdığı isimlerin arasında yer alıyor. Cemal Kaşıkçı cinayetinde de yine onun ismi vardı. Operasyonu onun yönettiği ve canlı olarak takip ettiği ifade edilmişti. BBC Türkçe'nin son iddialarına göre ise, El-Kahtani'nin yönettiği "Kaplan Takımı" sadece Kaşıkçı değil, başka cinayetlerde de tetiği çeken ekip oldu.

*İşkence ile öldürülen Tümgeneral Ali el Kahtani, Veliaht Prens Selman'ın sağ kolu ve Kaşıkçı cinayetini işlediği öne sürülen 'Kaplan Takımı'nın lideri Suud el Kahtani değildir. Her iki isim asker aynı soyadı taşımaktadır. 

18-11/07/ali-el-kahtani.jpg

Karar

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE