Saturday, 04 July 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Dünya

'Kaşıkçı cinayeti emrini Veliaht Prensin verdiği gün gibi aşikar'

CIA'in Kaşıkçı cinayetiyle ilgili raporunu gören ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, cinayette emri Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın verdiğinin "gün gibi aşikar" olduğunu söyledi.

2556 Toplam Gösterim
'Kaşıkçı cinayeti emrini Veliaht Prensin verdiği gün gibi aşikar'

ABD Merkezi Haberalma Teşkilatının (CIA) Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin raporunu gören ve adının açıklanmasını istemeyen ABD Dışişleri Bakanlığında görevli yetkili, ABC News'a açıklamalarda bulundu.

Yetkili:"Hükümetin içerisinde hiç kimse Suudi liderliğinin bu olayında içinde olduğundan şüphe duymuyor. Ezici bir uzlaşma var." dedi.

Yetkili CIA raporunda hiçbir şüphenin yer almadığını belirtti. Raporda Kaşıkçı'nın ölümünde Veliaht Prens'in adı geçtiği yerlrde "muhtemelen" ve "olası olarak" kelimelerini kullanıldığını söyledi.

Raporda ayrıca infaz timi ve Veliaht Prens arasındaki bağ ve Suudi hiyerarşi sistemi de mevcutu.

Yetkili raporun dinleme sonucu yazıldığını, infaz timi ve Veliaht Prens'in danışmanlarının telefon konuşmalarını içerdiğini de söyledi. Yetkili ayrıca hükümetin günlük olarak konu hakkında bilgilendirildiğini de ekledi.

Cinayette Suudi liderliğinin dahli olduğuna dair çok güçlü fikir birliğinin bulunduğunu, bunu kimsenin tartışmadığını belirten yetkili, Kaşıkçı'nın ölüm emrini Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın verdiğinin "gün gibi aşikar" olduğu değerlendirmesini yaptı.

Washington Post gazetesinin haberinde, CIA'in, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi emrini Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın verdiği sonucuna ulaştığı iddia edilmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, CIA'den henüz brifing almadığını ancak Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve istihbarat yetkilileriyle bu konuyu konuşacağını açıklamıştı.

 

Anadolu Ajansı

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 1
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE