Sunday, 07 June 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Orta Doğu

Karasu, ABD'nin PKK elebaşlarının başına ödül koymasını eleştirdi.

PKK elebaşlarından Mustafa Karasu, ABD’nin PKK yöneticileri Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan’ın yerini ihbar edeceklere milyonlarca dolar ödül verileceği şeklindeki açıklamasına tepki gösterdi.

4242 Toplam Gösterim
Karasu, ABD'nin PKK elebaşlarının başına ödül koymasını eleştirdi.

PKK'ya yakın ANF'ye konuşan Mustafa Karasu ABD'nin PKK elebaşlarının başına para ödülü koymasını eleştirdi. Karasu kararın, “uluslararası komplo” olarak nitelediği, 1998’de Abdullah Öcalan’ın ABD tarafından Türkiye’ye teslim edilmesi olayının devamı olduğunu söyleyerek şöyle konuştu: 

“ABD’nin ne adına, kimin hakkında bu kararı aldıklarını gerçekten sormak gerekir. ABD hangi hak ve yetkiyle böyle bir karar alıyor? Ya da hangi gerekçeyle böyle bir karar çıkarıyor? Bunu gerçekten anlamak zordur. ABD bilmeli ki, artık dünya vahşi batı gibi yönetilemez. Kürtler de o vahşi batının haydutları değildir. Bir kere bunu belirtmek istiyoruz. Eğer bir haydutluk varsa, bu ABD’nin yaptığı olur.”

Kararın sadece PKK’ya değil tüm Kürtlere yönelik bir saldırı olduğunu söyleyen Karasu, “ABD’nin aldığı karar tamamen kendi ekonomik ve siyasi kirli çıkarlarının sonucu olarak aldığı bir karardır” dedi.
Karasu, Suriye'deki Kürtlerinin, ABD’nin bu kararına karşı tutum alması gerektiğini belirterek, tutum alınmazsa yenilginin kabul edilmiş olacağını söyledi:

“Rojava’da Kürtler ne yapacak? Rojava’da Kürtler tabii ki ABD’nin bu politikasına karşı tutum alacaklardır. Kürtlerin en güçlü, en büyük örgütüne böyle yaklaşmak Kürdü zayıflatmaktır. Kürdü zayıflatmak demek; Rojava Devrimini yenilgiye uğratmak demektir. Tabii ki Rojava’daki halkımız ve siyasi güçler ABD’nin bu kararına karşı tutum koyacaklardır. ABD’nin bu kararına karşı tutum koymazlarsa zaten yenilgiyi kabul etmiş olurlar. Güçsüzlüğü kabul etmiş olurlar, güçsüzlük de yenilgidir.”

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE