Thursday, 04 June 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Dünya

İtalya'da göçmen haklarını kısıtlayan "Salvini yasası" kabul edildi

İtalya'da kabul edilen yeni güvenlik yasası hakkında konuşan İçişleri Bakanı Matteo Salvini, suç işleyen göçmenlerin kulağından tutulup evlerine gönderileceğini söyledi.

1836 Toplam Gösterim
İtalya'da göçmen haklarını kısıtlayan "Salvini yasası" kabul edildi

İtalya'da göçmen haklarını kısıtlayan Güvenlik Yasası'nın mecliste kabul edilerek yasallaşması tartışmaları beraberinde getirdi.

Güvenlik Yasası'nın mimarı olarak bilinen, aşırı sağ görüşlü Lig Partisinin lideri, Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini, yeni yasaya atıfta bulunarak Perşembe günü yaptığı açıklamada, "Savaştan kaçan kadınları ve çocukları ağırlamaya razıyım... Ama diğerleri yok. Bir aptal olarak görülmek istemiyorum” dedi.

Salvini, bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada ise "Suç işleyen göçmenler kulağından tutulup evine gönderilecek. Buraya geleceksin, sana evimin kapısını açacağım, seni bir otele yerleştireceğim, kahvaltını, öğle yemeğini, akşam yemeğini ödeyeceğim, karşılığında çocuğuma uyuşturucu satacaksın" diye konuştu.

Salvini ayrıca parlamentoya yeni bir yasa teklifi sunarak "uyuşturucu satıcılarının katiller gibi ölüm sattıkları için onlarla aynı şekilde ceza almalarını" isteyeceğini söyledi.

İtalya Partizanlar Ulusal derneği karşı çıktı

Öte yandan Faşizm karşıtı İtalya Partizanlar Ulusal Derneği (ANPİ) Başkanı Carla Nespolo yaptığı yazılı açıklamada, "Kabul edilen Güvenlik Yasası Anayasa'yı altüst etti. İtalya hukuki olarak ırk ayrımı kabusuna giriyor" ifadesini kullandı.

Söz konusu yasanın "göçmenlerin haysiyeti ve yaşamına karşı aşağılayıcı maddeler" içerdiğini kaydeden Nespolo, vatandaşlara ve demokratik siyasi güçlere "Hastalıklı tartışmalara, bölünmelere artık dur demek gerekiyor. Şimdi olağanüstü bir genel sorumluluk gösterme zamanı. Birlik içinde, katılımcı ve uzun kültürel ve sivil direniş organize etmeliyiz" çağrısında bulundu.

"Salvini Yasası"

Lig Partisinin göçmen karşıtı en büyük seçim vaadi olan Güvenlik Yasası, dün mecliste kabul edilerek yasallaşmıştı.

"Salvini yasası" olarak da anılan Güvenlik Yasası, kent güvenliği, terörizmle ve suç örgütleriyle mücadelede içerdiği maddelerden çok, düzensiz göçmenlere şimdiye kadar tanınan bazı hakların kaldırılmasıyla dikkat çekiyor.

İtalya'da 1998 yılından bu yana uygulanan "insani koruma statüsü" bu yasayla kaldırıldı.

Savaş, doğal felaket veya ülkelerindeki ağır şartlardan dolayı göç etmeye zorlananlar şimdiye kadar İtalya'da "insani koruma statüsü" kapsamında aldıkları oturma ve çalışma izinlerini artık alamayacaklar.

Ayrıca yeni yasa ile birinci dereceden suça karışan göçmenler hemen sınır dışı edilecek.

Düzensiz göçmenleri misafir eden küçük sosyal merkezler de bundan sonra sadece uluslararası koruma kapsamına giren reşit olmayan düzensiz göçmenleri kabul edebilecek.

Salvini'nin göçmen karşıtı tutumları

Seçimlerden birinci sırada çıkan sağ ittifakında başı çeken aşırı sağcı Lig partisi, ülkede kurulan koalisyon hükümetinin ortaklarından biri. Lig’in lideri ve aynı zamanda yeni hükümette Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı olan Matteo Salvini, göç konusundaki sert söylem ve tutumuyla biliniyor. Akdeniz’de sivil toplum kuruluşlarının kurtardığı göçmenlere karaya çıkma izni vermeyen Salvini, birçok kez uluslararası krize neden oldu.

Salvini, ülkesinin "göçmen dostu" kasabası Riace'daki göçmenlerin sınır dışı edileceğini açıklayarak, göçmenleri destekleyen belediye başkanı Domenico Lucano'nun tutuklanması kararını memnuniyetle karşıladığını söylemişti.

Yabancı kökenlilere ait ‘küçük etnik dükkanların’ akşam 21.00'den sonra kapatılacağını duyuran Salvini, etnik dükkanların "çoğu zaman yabancılar tarafından yönetilen, alkol ve uyuşturucu bağımlıları için iyi fırsatlar sunan ve cehennemi yükselten yerler" olduğunu ifade etmişti. 

TRT Haber

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE