05:35:4225 Ekim, 2020
İstanbul 22 Kapalı
%-0.6
BIST
1190.6
%0.00
DOLAR
7.96
%0.00
EURO
9.42
%0.00
ALTIN
487.07
01 Eylül 2019 08:16

İŞTE MAVİ VATAN SINIRLARI

İlk defa Hulusi Akar tarafından resmi ağızla kullanılan 'Mavi Vatan' söylemi ile Ege ve Akdeniz’de uzun zamandan beri süregelen belirsizlik artık yerini daha net söylemlere bırakmıştı.

İŞTE MAVİ VATAN SINIRLARI

Yunanistan’da büyük bir yankı uyandıran bu söylemden hemen sonra 27 Şubat- 30 Mart 2019 tarihleri arasında yapılan büyük deniz tatbikatımız ‘’MAVİ VATAN’’ ile taşlar daha da yerine oturmuştu.

Yunan basınının, Yunan Hava Kuvvetlerinin ve Yunan Deniz kuvvetlerinin de çok yakından takip ettiği Mavi Vatan tatbikatı boyunca Yunan Medyasında onlarca program yapıldı, yazılar yazıldı. Savunma analistleri durumun Yunanistan için görünenden daha vahim olduğunu bir çok defa dile getirdiler. Fakat bu konuda ne Yunan hükümeti ne de Yunan Genel kurmayı somut bir adım atamadı ve Mavi Vatan söylemi Uluslararası arenada haklarımızın korunmasına dair kararlılığı yansıtan net bir ifade olarak kayıtlara geçti.

Şu anda ise bu söylemin artık sadece teorik bir söylem olmadığı ve yakın gelecekte Türkiye’nin Deniz alanlarında uygulayacağı stratejinin temel unsuru olacağı görülüyor. Bunu Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı Milli Savunma Üniversitesi Harp Okulları Diploma ve Sancak Devir Teslim Töreni’nde ziyaret defterini imzalarken arkasında asılı duran haritadan net olarak anlamak mümkün.

Haritada Mavi Vatan söyleminin artık ete kemiğe bürünerek sınırlarının oluşturulduğu ve bu sınırların Ege’yi tam ortadan ikiye böldüğü açıkça görülmektedir. Kilit konumda olan Meis adasının ise hiç bir hükmünün olmadığı da belirtilen sınırlar içerisinde görülmektedir.

Türkiye Kıbrıs çevresine gönderdiği gemiler ve yaptığı arama-sondaj faaliyetleriyle, özellikle bu gemilere refakat eden Deniz kuvvetleri unsurlarımızla bütün Dünya’ya ve özellikle GKRY ve Yunanistan’a gerekli mesajı verdi , vermeye devam ediyor.

Harp Okullarında duvara asılan bu harita, sondaj faaliyetleri ile verilen mesajın sadece göstermelik değil, gerçekten ekonomik,jeopolitik askeri alanda Türkiye’nin stratejisini belirleyici özelliğe sahip faaliyetler olduğunun altını bir kez daha çizmiştir.

Bu harita ile verilen mesaj açık ve nettir; Mavi Vatan Türkiye’dir, Türkiye ise Ege, Akdeniz ve Kıbrıs çevresinde uluslararası hukuktan kaynaklanan bütün haklarını sonuna kadar kullanacak, bu hakların kullanımı esnasında ortaya çıkacak her türlü provokasyon veya saldırıya en sert şekilde cevap verecektir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın arkasında duran harita, Yunanistan'ın bazı ırkçı siteleri tarafından manşete taşındı.

İşte o haberlerden bazıları;

'Erdoğan harita önünde poz veriyor ve Ege'nin yarısını istiyorum diye bağırıyor.'

'Erdoğan şok edici bir harita gösterdi, 25. meridyen doğusundaki bütün adalar TÜRK adası'

Mehmet Yurt ()

 

 

Emoji ile tepki ver

0 Yorum