Wednesday, 03 June 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Dünya

İsrail´in engellemeye çalıştığı belgesel film

Al Jazeera´nın 2016 yılında çekilen ve Ekim 2017´de tamamlanan “The Lobby” belgeseli, Israil´in ABD´deki lobiciliğini ortaya çıkardı. Belgesel, Al Jazeera finasmanı Katar´ın İsrail tarafından baskıya uğraması sonucu şimdiye kadar yayınlanamadı.

13104 Toplam Gösterim
İsrail´in engellemeye çalıştığı belgesel film

İsrail´in ABD´de yürüttüğü faaliyetleri ortaya çıkarmak adına çekilen ve dört bölümden oluşan belgesel film, Yahudi lobicilerin casusluk, şantaj ve korku politikası yürüterek, Filistinlilerin haklarını savunan Amerikan vatandaşlarını nasıl etkileri altına aldıklarını gösteriyor.

Belgeseli çeken ekip, kendilerini gönüllü Israil yanlıları olarak tanıttı ve bu şekilde lobi faaliyetleri hakkında birçok bilgi ele geçirdi. Bu faaliyetler, İsrail´e bağlı gizli Stratejik İşler Bakanlığı ve çok sayıda Yahudi Amerikan kuruluş ile birlikte yürütülüyor.

Kuruluşlar arasında, “İsrail Projesi, ”Demokrasileri Savunma Vakfı“ ve ”İsrail Kampüs Koalisyonu“ isimli büyük organizasyonlar da var.

Filmde birçok kişi ile yapılan görüşmeler gizli bir şekilde kayıt altına alınıyor. O dönem konsolosluk görevlisi olan Julia Reifkind, görevinin bilgi toplamak, bunları İsrail makamlarına bildirmek ve ayrıca sosyal medya profilleri ile Filistinlilerin arasına karışıp bilgi toplamak olduğunu itiraf ediyor.

Eski askeri istihbarat yetkilisi Sima Vaknin Gil, dünya çapında Filistin insan hakları örgütlerinin haritasını oluşturduklarını ve burdan gelen bilgileri Filistinlilere karşı saldırgan bir şekilde kullanacaklarını belirtiyor.

Bir başka kişi, Israil Kampüs Koalisyonu müdürü Jacob Baime, piskolojik harp yürüttüklerini söylüyor. Üniversitede bulunan Filistinlilerin sosyal medya paylaşımlarının 30 saniye gibi kısa bir sürede toplandığını dile getiren Baime, ”ortaklarımıza erken uyarı yapıyoruz“ diyor. Burdaki kişilerin tamamını ortak olarak kastettiği kişiler ise, İsrail ve İsrail bakanları.

Ekip bu bilgilerin yanı sıra, kamera kayıt dışıyken de birçok konuşmanın ve bilginin geçtiğini bildiriyor.

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE