Friday, 28 February 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Orta Doğu

İsrail'den Körfez'e Çıkarma

İsrail, Hayfa'dan Dubai'ye uzanacak demiryolu ile Ürdün üzerinden Körfez'e bağlanmayı amaçlıyor.

3204 Toplam Gösterim
İsrail'den Körfez'e Çıkarma

İsrail Başbakanı Netanyahu'dan birkaç gün sonra Umman'ın başkenti Maskat'a giden İsrail Ulaştırma Bakanı Yısrael Katz, İsrail ile Arap devletlerini birbirine bağlayacak demiryolu projesini anlattı.

İsrail, Hayfa'dan Dubai'ye uzanacak demiryolu ile Ürdün üzerinden Körfez'e bağlanmayı amaçlıyor. Demiryolu projesi, hem Arap-İsrail barış planı hemde Trump'ın 'Asrın Anlaşması' projesinin önemli bir parçası olarak karşımıza çıkıyor.

Yısrael Katz'ın 'Barış Demiryolu' adını verdiği projenin Avrupa ile Körfez arasında karadan kurulacak bir köprü ve Ürdün'ü bölgesel bir ürün nakliye merkezi olması şeklinde iki temel düşünceye dayandığını söyledi.

İsrail/Hayfa'dan Dubai'ye uzanacak demiryolunun Babu'l Mendeb ve Hürmüz'e alternatif olacağı belirtiliyor. Demiryolunun geçeceği birçok ülke ile İsrail'in diplomatik ilişkisi bulunmuyor. Bundan dolayı İsrail-Filistin barışının (Asrın Anlaşması) sağlanması bekleniyor.

İsrail/Hayfa'dan başlayacak demiryolu Ürdün, Suudi Arabistan ve BAE'den geçip Dubai'ye ulaşacak. Ana demiryolu hattının yanı sıra yan yollarda olacak. Hat doğuda İsrail-Ürdün sınırındaki Şeyh Hüseyin Sınır Kapısı'na, güneyde ise Batı Şeria-Celme Sınır Kapısı'na uzanacak.

Projeye göre Ürdün'den Suudi Arabistan'a ulaşan hat, Hayfa ile Riyad'ı 1.500 km'lik demir yolu ile birbirine bağlayacak.

Hattın Riyad'dan ayrılan iki kolunun Dammam Limanı ile Cubeyl Limanı'na uzanacağı, devam eden diğer kolun ise Riyad'dan 970 km daha yol katederek Dubai'ye ulaşacağı belirtiliyor.

Yisrael Katz, demir yolu projesini ABD Başkanı Trump'ın da desteklediğini belirtiyor. Trump'ın Uluslararsı Müzakereler Özel Temsilcisi Jason Greenblatt twitter hesabından yaptığı açıklamada demir yolu projesine desteğini duyurmuştu.

 

Kaynak: Ramazan Bursa

 

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE