Wednesday, 26 February 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Analiz

İsrail Enerji Bakanı Kahire'de

Doğu Akdeniz'e sınırı olan 7 ülke Mısır'ın ev sahipliğinde Kahire'de "Doğu Akdeniz Gaz Forumu'nun" kuruluşunu duyurdu. İsrail enerji bakanı Kahire'ye gitmeden önce, gaz alanlarının gelişimi jeopolitik ve jeostratejik bir değere sahp olduğunu belirtip, “Kıbrıs'tan Yunanistan ve İtalya'ya uzanacak 2 bin kmlik gaz boru hattı inşası için bir anlaşma imzalamaya hazırlanıyoruz.” açıklaması yaptı.

40128 Toplam Gösterim
İsrail Enerji Bakanı Kahire'de

İsrail enerji bakanlığı, üst düzey bir İsrail'li bakanın Kahire'ye geldiği bilgisini verdi. Enerji Bakanı Yuval Steinitz, Doğu Akdeniz'de önemli bir ekonomik ve stratejik sorun haline gelen doğal gaz konulu bölgesel bir foruma katılmak için Mısır hükümetinden davet aldıktan sonra Pazar günü geç saatlerde Kahire'ye geldi.

Mısır Petrol ve Madencilik Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre, Akdeniz'de 7 ülke, Doğu Akdeniz Gaz Forumu'nun kurulması için anlaşmaya vardı. Açıklamada, Kıbrıs Rum Yönetimi, Yunanistan, İsrail, İtalya, Ürdün, Filistin Yönetimi ve ev sahibi Mısır'ın enerji bakanları forumun kurulması için Kahire'de bir araya geldi. 

Toplantıda Doğu Akdeniz bölgesinde şimdiki ve muhtemel gaz üreticileri ile tüketici tarafları arasında ve bölgeden geçişe ilişkin konularda uluslararası hukuka uygun iş birliğinin zorunlu olduğu vurgulandı. İlgili ülkelerin bakanları, bölgedeki gaz potansiyelinin verimli kullanılması için teknik ve ekonomik alanlarda verimli iş birliğinin yolunu açmak üzere çalışma taahhüdünde bulundu. 

Açıklamada, forumun ana hedeflerinin, arz ve talebi sağlayarak üyelerin çıkarlarına hizmet edecek bölgesel bir gaz piyasasının kurulması olduğu kaydedildi. Merkezinin Kahire'de olması kararlaştırılan Doğu Akdeniz Gaz Forumu'nun (DAGF) yapısına ilişkin konuları görüşmek üzere üye ülkelerin enerji bakanları nisanda yeniden bir araya gelecek. DAGF'nin çıkar ve hedefleriyle anlaşan Doğu Akdeniz'deki üretici, tüketici yada geçiş ülkelerinden herhangi biri foruma daha sonra da üye olabilecek. 

 

Steinitz İsrail ordusu radyosunun haberinde "Gaz sahalarının gelişmesi jeopolitik ve jeostratejik bir değere sahip" açıklaması yapıldı. İsrail’in birkaç ay sonra Mısır’a doğal gaz ihraç etmeye başlayacağını belirten Enerji Bakanı Yuval Steinitz, ülkenin genişleyen gaz üretimini yurtdışına satma ve diplomatik bağları destekleme planlarındaki önemli bir adım olduğunu söyledi . 

Steinitz, ilk ihracat için belirli bir hedef belirlemedi, ancak sevkiyatların doğu Akdeniz'deki dev Leviathan alanının Kasım ayında tamamen çevrimiçi hale gelmesinden sonra ikiye katlanacağını, İsrail’in Mısır’a ihracatının 10 yıl boyunca yılda 7 milyar metreküpe ulaşması beklendiğini söyledi. İhracatın yaklaşık yarısının Mısır iç pazarında kullanılması, yarısının da yeniden ihracat için sıvılaştırılması bekleniyor.

İsrail, 2000'li yılların başından bu yana çok miktarda gaz sahası keşfetti ve Mısır, Ürdün'e ihracat yapmak için anlaşma imzaladı. Halen 10,5 milyar metreküp (bcm) civarında olan üretiminin 2020'de ikiye katlanması ve 2021'de 27 bcm'ye yükselmesi bekleniyor. 

 

İsrail Başbakanı Netanyahu seçilmiş Mısır Cumhurbaşkanı Nursi'nin darbeyle devrilmesinde ortak olduklarını itiraf etmişti. Darbeyle iktidara gelen Sisi İsrail ile ittifak çalışmalarını arttırıyor.

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 1
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE