Wednesday, 26 February 2020
.
.
chevron_left chevron_right
ABD

İsrail, Beyaz Saray yakınlarına gizemli casus cihazlar yerleştirmekle suçlanıyor.

Politico’nun 3 eski üst düzey ABD’li yetkiliye dayandırdığı haberine göre Washington D.C. ve Beyaz Saray çevresindeki hassas konumlarda bulunan telefon dinleme aygıtları İsrailli istihbarat ajanları tarafından yerleştirildi.

2388 Toplam Gösterim
İsrail, Beyaz Saray yakınlarına gizemli casus cihazlar yerleştirmekle suçlanıyor.

İsmi  “StingRays” olan dinleme cihazı,  çok tartışmalı bir telefon gözetleme cihazı. olarak biliniyor Cihazların Başkan Trump üzerinde casusluk yapmak için kullanıldığı tahmin ediliyor.

TRUMP TEPKİ GÖSTERMEMİŞ

Politico’da yer alan habere göre, konuya vakıf olan yetkililerin ABD hükûmetinin eski çalışanları olduğu bildirildi. Bu yetkililerden biri, ABD topraklarında fark edilen önceki casusluk faaliyetlerinin aksine, Trump yönetiminin İsrail’in bu davranışına tepki göstermediğini ve yanıtsız bıraktığını söyledi.

BÜTÜN BİLGİLER ELE GEÇİRİLDİ

StingRays olarak bilinen minyatür gözetleme/takip cihazlarının, normal bir baz istasyonu gibi davrandığı, fakat cep telefonlarının konumları ile telefonlardaki bütün kişisel bilgileri ele geçirdiği aktarıldı.

İŞE YARAYIP YARAMADIĞI MEÇHUL

Casusluk amacıyla yerleştirilen cihazların doğrudan ABD Başkanı Donald Trump ve en yakınındaki kurmaylarını takip etmek amacıyla yerleştirildiği, fakat İsrail’in bu çabalarının sonuca ulaşıp ulaşmadığının bilinmediği ifade edildi.

ARKASINDA İSRAİL'İN OLDUĞU ÇOK AÇIK

İlgili haberde, FBI ve diğer ajanslar tarafından yapılan adli tahkikat sonucunda, StingRays olarak bilinen cihazların izinin İsrailli ajanlara çıktığı kaleme alındı. Haberde ayrıca, üst düzey eski bir istihbarat yetkilisinin, “Olaydan İsrail’in sorumlu olduğu neredeyse çok açık.” sözlerine yer verildi.

İSRAİL'DEN YALANLAMA

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamada ise, söz konusu iddiaların “bariz bir yalan” olduğu ve İsrail’in uzun yıllardır ABD’de herhangi bir casusluk faaliyeti yürütmediği belirtildi.

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE