Wednesday, 01 April 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Dünya

İran'ın çökerttiği CIA casusluk şebekesi, petrol satışları hakkında istihbarat peşindeydi

ABD'nin The New York Times (NYT) gazetesi, CIA eğitimli en az 17 casusun saptandığı şebekenin İran'ın petrol satışları hakkında istihbarat toplamaya çalıştığını yazdı.

1626 Toplam Gösterim
İran'ın çökerttiği CIA casusluk şebekesi, petrol satışları hakkında istihbarat peşindeydi

İranlı yetkililerin haziran ayında çökerttiklerini açıkladığı, İran basınının CIA eğitimli en az 17 casusun saptandığını duyurduğu casusluk şebekesinin, ABD Başkanı Donald Trump tarafından tümüyle yalanlanmasına rağmen, faaliyetleriyle ilgili yeni iddialar sökün etti.

Petrol piyasasından kaynaklara dayanan NYT, CIA hesabına casuslukla suçlanan 17 kişinin çoğunun, petrol ve enerji sektöründe tüccar ve simsar olarak çalıştıklarına dair iddiaları aktardı.

Zanlılar, yurtdışına yaptıkları ziyaretlerde yabancılarla kurdukları temaslar nedeniyle takibe takıldı.

ABD hesabına çalışan sözkonusu yabancılar, bu kişilere İran Petrol Bakanlığı'nın petrol satışlarında kullandığı banka numarası hesaplarını vermeleri karşılığı 100 bin dolar ile 1 milyon dolar arasında değişen miktarlarda para teklif etti. Bazılarına ABD vizesi teklifi de götürüldü.

NYT'ye göre, İran'ın ham petrol üretimi ve satışıyla ilgili istihbarat, ABD'nin İran'a petrol satışını sıfırlamaya yönelik en ağır yaptırımları da içeren maksimum baskı politikası açısından olmazsa olmaz önemde.

17 Haziran'da İran Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Şamhani'den CIA'in yönettiği büyük bir Amerikan siber-casusluk ağının başka ülkelerin istihbarat servislerinin de yardımıyla çökertildiği açıklaması gelmişti.

Daha sonra İran Yargı Erki, ABD istihbarat servisleri için çalışan İran askeri personelinin vatan hainliğinden idam edileceğini, askeri olmayan personelin ağır hapis cezalarına çarptırılacağını duyurmuştu.

Bir ay sonra CIA eğitimli 17 casus oldukları söylenen kişilerin kimliklerini açıklayan İran basını, ABD'nin İranlıları hükümetleri aleyhine çalışmaya ikna çabasını kanıtladığı söylenen fotoğraf ve videolar sunmuştu.

Sputnik

 

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE